wtorek, 27 październik 2020 14:58

Jak upiec pyszny chleb?

mąki w Spiżarni Schronisko Smaków mąki w Spiżarni Schronisko Smaków

Mówi się, że nie z każdej mąki będzie chleb. I faktycznie, aby domowe wypieki były pyszne, miały odpowiednią konsystencję i wygląd, potrzebny jest dobór odpowiedniego typu mąki. Jak się okazuje, pieczenie chleba w domu staje się coraz popularniejsze i coraz więcej osób szuka sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą im na uzyskanie efektów, jak z najlepszych piekarni. Jaką zatem mąkę wybrać do wypieku chleba. Czy lepszy będzie chleb na drożdżach, czy może ten na zakwasie?

 

Jaką mąkę wybrać do pieczenia chleba?

W sklepach spożywczych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych można znaleźć wiele rodzajów mąk. Jak się okazuje, oprócz tego, z czego są one zrobione, różnią się także typem. Przykładowo mąki pszenne 550 doskonale nadają się na ciasta drożdżowe, natomiast 450 stosowane są do wypieków lekkich takie jak biszkopty czy naleśniki. Natomiast na pizzę polecana jest mąka 00. Jaka więc idealnie nada się na chleb? W przepisach mówiących o tym, że do wypieku potrzebna jest mąka chlebowa zazwyczaj chodzi o pszenne mąki typ 750 i 650. Natomiast osoby lubiące pieczywo typu graham powinny sięgnąć po mąkę pszenną typ 1850. Z wykorzystaniem tego typu mąk można piec zarówno chleb, jak i bułki. Do wypieku chleba można też wykorzystać mąki żytnie typ 720 oraz pełnoziarnistą 2000. Jeżeli szukasz sprawdzonych produktów do wypieku chleba, przetestuj mąki w Spiżarni Schronisko Smaków.

Chleb na drożdżach czy na zakwasie?

Pozostaje jeszcze kwestia tego, na jakim zaczynie robić chleb. Bardzo wygodnym, szybkim i chętnie stosowanym przez wiele osób sposobem jest wypiek chleba na bazie zaczynu drożdżowego. Jednak warto też spróbować wypieków przygotowywanych na bazie zakwasu. Można go przygotować z wykorzystaniem mąki żytniej razowej typ 2000. Przez kilka dni w słoiku łączy się mąkę z wodą w odpowiednich proporcjach. Zazwyczaj już po 4-5 dniach można upiec swój pierwszy chleb z wykorzystaniem zakwasu. Takie pieczywo wyrasta dłużej, ale jego smak jest wyjątkowy. Przygotowywanie takiego chleba warto rozpocząć dzień przed pieczeniem i na noc zostawić zaczyn do wyrośnięcia, by następnego dnia, bo wyrośnięciu ciasta właściwego upiec pieczywo. Warto tutaj też podkreślić, że w zakwasie znajdują się bakterie kwasu mlekowego, które naturalnie znajdują się w jelitach i są jednym z czynników korzystnie wpływających na naszą odporność. Do pieczenia chleba warto stosować foremki np. keksówki w czarnym kolorze, wówczas nie tylko góra, ale również boki i dół chleba będą dobrze wypieczone i chrupiące.