piątek, 15 kwiecień 2022 11:02

Miód faceliowy - co nam może zaoferować?

Miód faceliowy Miód faceliowy pixabay

Mimo że miód faceliowy nie cieszy się aż tak dużą popularnością jak miód akacjowy lub rzepakowy, to jednak ze względu na jego walory smakowe, a także właściwości prozdrowotne i odżywcze, warto jest po niego sięgnąć.

Pozyskiwany jest z miododajnej rośliny, tj. facelii – w Polsce głównie z facelii błękitnej, która charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością nektarową i krótkim okresem wegetacji.

Miód faceliowy jest kwiatowym miodem nektarowym o bardzo delikatnym smaku i jasnożółtej lub nieco zielonkawej barwie. Ze względu na swoje właściwości lecznicze, jest to jeden z bardziej docenianych produktów w Polsce, które popularność z każdym rokiem rośnie. Dzięki swoim wyjątkowym walorom smakowy i aromatycznym, doskonale sprawdzi się jako subtelny dodatek do wielu potraw. Miód z facelii w wyniku procesu krystalizacji zmienia nie tylko swoją konsystencję na bardziej kremową, ale także i barwę na nieco jaśniejszą. Stąd też niekiedy może być wręcz biały.

Miód faceliowy – właściwości

Miód z facelii jest produktem posiadającym liczne działania prozdrowotne, dzięki czemu warto po niego sięgać, gdy chcemy nieco zadbać o swoje zdrowie. Jest bogatym źródłem wielu cennych substancji odżywczych w postaci różnego rodzaju witamin oraz minerałów takich jak np. magnez i żelazo. Stąd też doskonale sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym, gdzie to narażani jesteśmy na szereg różnych infekcji, tym bardziej że posiada właściwości przeciwzapalne. Sprawdza się także podczas wzmożonego wysiłku umysłowego i fizycznego, jak również podczas zmęczenia oraz osłabienia, ponieważ podnosi naszą odporność i dodaje nam niezbędnej do funkcjonowania energii. Pozwala również na obniżenie toksycznego działania używek w postaci nie tylko alkoholu lub nikotyny, ale także kawy i herbaty. Dodatkowo miód z facelii:

  • wspomaga leczenie astmy oskrzelowej,
  • obniża ciśnienie tętnicze,
  • wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego w postaci: wrzodów żołądka, trzustki i dwunastnicy, nieżytu żołądka oraz problemów z woreczkiem żółciowym,
  • zapobiega stanom zapalnym górnych dróg oddechowych.

Miód z facelii – zastosowanie

Ze względu na swój delikatny smak, lekko kwiatowy zapach oraz posiadane wartości odżywcze, miód faceliowy jest produktem o bardzo szerokim zastosowaniu. Doskonale sprawdzi się jako zdrowa alternatywa białego cukru, który dotychczas stosowaliśmy do słodzenia herbaty, kawy lub innych napojów, co będzie miało również korzystny wpływ na naszą sylwetkę. Można go także wykorzystać podczas przygotowywania zarówno kanapek na śniadanie, jak i domowych jaglanek, owsianek lub musli, ponieważ doda energii na cały dzień. Poza tym miód z facelii z powodzeniem może być także wykorzystany w naturalnej pielęgnacji do przygotowania np. domowego peelingu.