niedziela, 24 kwiecień 2022 10:35

Stan surowy, deweloperski, pod klucz – co to oznacza?

https://modernhomes.pl/ https://modernhomes.pl/ pexels

Zakup domu czy mieszkania wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, które na pierwszy rzut oka mogą nieco przytłaczać. Jedną z najważniejszych jest stan wykończenia, w jakim znajduje się kupowana nieruchomość.

W tym przypadku spotykamy się z podziałem na trzy kategorie – stan surowy, deweloperski i pod klucz. Odzwierciedlają one różne etapy wykończenia domu. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto się zapoznać z poszczególnymi definicjami jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej. Trzeba wziąć pod uwagę, że podane wyżej terminy nie są regulowane przez prawo. W przypadku różnych deweloperów możemy więc spotkać się z innymi definicjami, dlatego w każdym przypadku konieczne jest staranne przeczytanie umowy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

Stan surowy – otwarty czy zamknięty?

Zakup domu w stanie surowym to wybór dla osób, które chcą zachować dużą kontrolę nad realizacją projektu i pragną dopasować dom do własnych potrzeb. Budynek na tym etapie charakteryzuje się ukończonymi fundamentami wraz z izolacją, ścianami i stropem piwnicy, wykonanymi ścianami nośnymi, obecnością słupów, stropów, schodów betonowych, kominów oraz dachu z pokryciem. W przypadku stanu surowego zamkniętego budynek będzie posiadał również wstawione drzwi zewnętrzne oraz okna. Naturalnie dom na tym etapie prac jest niewykończony i nie posiada zamontowanych niezbędnych instalacji, toteż wymaga jeszcze znacznych inwestycji ze strony inwestora. W przypadku sprzedaży mieszkań raczej nie spotkamy się z tego typu sytuacją. 

Stan deweloperski – najpopularniejszy wybór

Ten etap budowy jest niezwykle trudny do określenia, gdyż jego warunki określa – zgodnie z nazwą – deweloper. Z tego powodu należy starannie zapoznać się z umową, która określa zakres pracy inwestora. Zazwyczaj stan deweloperski można określić jako etap, umożliwiający przystąpienie do prac wykończeniowych. W domu możemy spodziewać się otynkowanych ścian, gotowych wylewek, rozprowadzonej instalacji elektrycznej, zamontowanych przyłączy instalacji wodno-kanalizacyjnej, parapetów, balustrad balkonowych oraz drzwi zewnętrznych. W gestii kupującego pozostaje natomiast kwestia montażu drzwi wewnętrznych, malowanie ścian, montaż podłóg oraz wykończenie kuchni i łazienki. Jeżeli zależy nam na wyższym standardzie, obejmującym biały montaż (zlew, wanna, muszla klozetowa itp.), moduły antywłamaniowe oraz inne udogodnienia, warto sprawdzić, czy dane nieruchomości występują w stanie deweloperskim podwyższonym. Przykład oferty mieszkań w stanie deweloperskim w zabudowie szeregowej w Oławie pod Wrocławiem można zobaczyć na stronie internetowej https://modernhomes.pl/.

Stan pod klucz

To najbardziej kosztowna opcja, ale która zdejmuje większość obowiązków z nabywcy. W tym przypadku wszystkie prace budowlane i wykończeniowe – w tym glazura, podłogi, drzwi wewnętrzne, biały montaż – są zakończone, a kupujący może się wprowadzić praktycznie z dnia na dzień. Minusem tego typu rozwiązania jest wyższa cena – choć nie zawsze samodzielne wykończenie wnętrza będzie tańsze, a także fakt, że posiadamy niewielki wpływ na wygląd wnętrza nieruchomości. Jeżeli zależy nam na czasie to stan pod klucz będzie najlepszym rozwiązaniem.