czwartek, 10 marzec 2022 14:54

Sandały dla dziecka, czyli wygodne buty, które dbają o zdrowie stóp

sandały dziecięce sandały dziecięce pixabay

Sandały dziecięce to obuwie wyjątkowe – buty na spacery, do zabawy i na plażę. Odpowiednie będą wygodne, przewiewne i zdrowe dla małych stópek.

To szczególnie ważne latem, kiedy wysokie temperatury mogą powodować pocenie i obcieranie. Co ważne, niezależnie od tego, jakie buty kupujemy dziecku, muszą one zapewniać bezpieczeństwo i nie stanowić przeszkody dla prawidłowego rozwoju stóp. Jakie sandały dla dziecka będą najlepsze? Przeczytaj, na co warto zwracać uwagę wybierając letnie buty dla dziecka.

Buty dziecięce na lato – jakie wybierać?

Sandały dla dziecka to ogromny wybór obuwia zróżnicowany nie tylko pod względem kolorystyki, ale przede wszystkim pod względem rodzaju zapięcia, materiału wykonania i podeszwy. Najlepszy wybór to miękka podeszwa dopasowana do kształtu stopy malucha, przewiewny materiał minimalizujący pocenie oraz regulowane paski.

Mocowanie buta musi gwarantować optymalne dopasowanie do stopy dziecka, dlatego polecane sandały dziecięce to te z regulowanymi paskami. Wybierając obuwie warto zwrócić uwagę, aby paski nie były zbyt wąskie, ponieważ wtedy mogą niedostatecznie przytrzymywać stopę podczas wykonywania ruchów. Istotne jest też umiejscowienie pasków: jeden powinien być tuż przy palcach, a  drugi przy kostce, aby zapewniać równomierną stabilizację stopy.

Sandałki nie mogą być zbyt małe ani zbyt duże – nie warto więc kupować butów „na potem”. Zamiast tego warto dokładnie zmierzyć stopę i dodać do pomiaru pięć do dziesięciu milimetrów. W ten sposób buty dla dziecka będą wygodne i pozwolą stopie na naturalne przemieszczanie się w bucie.

Sandały dziecięce a materiał ich wykonania

Lato to okres, w którym buty dla dziecka powinny być szczególnie komfortowe. Lekkie, przewiewne obuwie zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp, a miękki materiał bez problemu dopasowuje się do ich kształtu.

Sandały dziecięce wykonane z materiału gwarantującego maksymalny poziom higieny i zapobiegającego poceniu to obuwie ze skóry naturalnej, licowej i welurowej, ale także z naturalnych materiałów takich jak na przykład bawełna. Sandały dla dziecka nie powinny krepować ruchów – buty mają wspierać naturalny rozwój stóp i wspomagać prawidłowe kształtowanie postawy.

W butach dla dziecka podeszwa ma znaczenie

Ciało dziecka wciąż się kształtuje, a stopy w okresie rozwoju pozostają plastyczne, co sprawia, że nieprawidłowo dobrane obuwie dziecięce może doprowadzić do wad postawy i problemów ze stopami. Chociaż sandały nie są zalecane dla tych najmłodszych dzieci, starsze bez problemu mogą, a nawet powinny je nosić – trzeba jednak zwrócić uwagę na rodzaj podeszwy.

Podeszwa wpływa na sposób chodzenia i sam komfort noszenia butów. Poza odpowiednim wyprofilowaniem ważne jest też, aby była sprężysta i elastyczna, tak aby dziecko miało pełny kontakt z powierzchnią, po której się porusza. Podstawa to swobodne, nieograniczone ruchy przy jednoczesnej ochronie przed nierównościami i kamykami. Ważna zaleta to również antypoślizgowość, czyli dodatkowe zabezpieczenie dla twojego malucha.