środa, 23 wrzesień 2020 07:25

Szlifowanie CNC – czyli rewolucja przemysłu wytwórczego

szlifierki CNC szlifierki CNC

Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój przemysłu wytwórczego. Nie bez przesady komputeryzacja procesów wytwórczych nazywana jest rewolucją. Doszliśmy bowiem do punktu, w którym pracę niektórych maszyn są nadzorowane przez inne maszyny, które komunikują się z operatorem zatrudnionym w zakładzie przemysłowym.

Najczęściej tego typu maszyny komunikują się z człowiekiem za pomocą specjalnego interfejsu użytkownika. Dużą popularnością cieszą się więc maszyny takie jak szlifierki CNC, które pozwalają na szybkie, powtarzalne i precyzyjne obrabianie, wycinanie i wykonywanie nawet bardzo złożonych zadań.

Szlifierki CNC – co to jest?

CNC jest skrótem od angielskiego pojęcia Computerized Numerical Control, co po polsku oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Najprościej ujmując, jest to układ sterowania, który jest wyposażony w mikrokomputer dający możliwość dowolnego zaprogramowania. Najczęściej takimi maszynami CNC są frezarki, ale również szlifierki CNC i tokarki. Szlifowanie CNC pozwala na szybkie i precyzyjne wykonywanie zadań a obróbka przedmiotów jest bardzo wygodna. Najczęściej maszyny CNC są wykorzystywane do obrabiania metali czy drewna, ale nic nie stoi na przeszkodzie by precyzyjnie kształtować inne materiały takie jak na przykład szkło.

Precyzyjne maszyny CNC - Centra obróbcze CNC do szlifowania łopatek turbin

Jednym z najbardziej skomplikowanych rodzajów urządzeń numerycznych sterowanych komputerowo są bez wątpienia centra obróbcze CNC do szlifowania łopatek turbin. Urządzenie tego typu znajdzie zastosowanie w szlifowaniu na mokro, polerowaniu i wykańczaniu powierzchni ostrzy łopatek turbin. Doskonale odnajdzie się w obróbce stali chromowo-niklowej, tytanu i jego stopów, metali nieżelaznych oraz stopów na bazie niklu. Centra obróbcze CNC do szlifowania łopatek turbin to przydatne maszyny do obróbki ostrzy kutych, frezowanych i odlewanych dla przemysłów: energetycznego i lotniczego. Szlifowanie CNC za ich pomocą to wysoce powtarzalny proces, który bardzo łatwo zaprogramować nawet offline. Szlifierki CNC zapewniają również duże oszczędności w procesie frezowania, bowiem dają możliwość obróbki elementów charakteryzujących się dużą chropowatością. Szlifowanie CNC za pomocą centrów obróbczych jest możliwe na wszystkich krawędziach zarówno w kierunku promieniowym jak i wzdłużnym. Centra obróbcze CNC do szlifowania łopatek turbin pozwalają również obrabiać elementy dużych gabarytów.

 Centra obróbcze CNC 

 Centra obróbcze CNC