piątek, 11 luty 2022 20:02

Sposób na piękne włosy, skórę i paznokcie. Kiedy sięgnąć po preparaty z biotyną?

Biotyna jako lek Biotyna jako lek pixabay

Nadmierne wypadanie włosów i problemy skórne mogą oznaczać niedobory biotyny. Poznaj główne objawy niedobory tej witaminy.

Kiedy warto po nią sięgnąć, jakie są zalecany dzienne dawki spożycia biotyny oraz dlaczego wiele preparatów na piękne włosy, skórę i paznokcie bazuje na biotynie?

Biotyna to niezwykle popularna witamina piękna. Jakie są jej objawy niedoboru?

Do jednych z najbardziej charakterystycznych objawów niedoboru biotyny w naszym organizmie należą: wypadanie włosów, szarzenie skóry i złuszczanie naskórka. Ponadto gdy czujesz się przewlekle zmęczona, niewyspana i bolą Cię mięśnie w Twoim organizmie może być za mało popularnej witaminy B7. Na szczęście już kilka dni kuracji preparatami z biotyną może zniwelować przykre objawy niedoborów. 

Czym jest biotyna i dlaczego warto sięgać po preparaty z biotyną?

Biotyna znana jest również jako witamina B7 lub witamina H. To związek organiczny występujący zarówno w tkankach roślinnych, jak i zwierzęcych. Jak już wspomnieliśmy - biotyna należy do witamin z grupy B i jej obecność w naszym organizmie determinuje prawidłowe funkcjonowanie. Badania wykazały, że preparaty z biotyną powodują wyraźne zmniejszenie wypadanie włosów, a także sprawiają, że nasze paznokcie są twardsze i mocniejsze. 

Gdzie szukać biotyny, czyli jakie pokarmy spożywać, aby nasza cera była promienna, a włosy i paznokcie mocniejsze?

Wspomnieliśmy już, że witamina B7, czyli popularna biotyna występuje zarówno w produktach odzwierzęcych, jak i roślinnych. Znajdziesz ją w wątróbce oraz jajkach. Jeśli jesteś wegetarianką lub weganką warto zwiększyć spożywanie pomidorów, szpinaku i marchewki. Cennym źródłem biotyny są również mąk, zwłaszcza ryżowa, pełnoziarnista i ryżowa. Warto spożywać również pełnowartościowe orzechy, a zwłaszcza orzeszki ziemne, migdały i orzechy włoskie. Co jeśli niedobory witaminy B7 są zbyt duże, a problem z wypadającymi włosami i kruchymi paznokciami się nasila? Kiedy warto sięgnąć po preparaty z biotyną?

Biotyna w tabletkach, czyli skuteczny lek z biotyną

Gdy doskwierają Ci problemy i objawy związane z niedoborem biotyny - warto sięgnąć po sprawdzone preparaty zawierające odpowiednią dawkę popularnej "witaminy piękna". Uznaje się, że zalecana dawka biotyny to od 5 mg do 10 mg na dobę. Dawkę biotyny w tabletkach zawsze dobieramy w zależności od naszych potrzeb i nasilonych problemów. Dwumiesięczna kuracja biotyną może w wyraźny sposób zmniejszyć wypadanie włosów, przyczynić się do ich lepszego wzrostu, łagodzić stany zapalne skóry, znacznie poprawić kondycję i wygląd paznokci, a także poprawić ogólny wygląd naszej skóry. Suplementacja biotyną sprawi, że Twoja skóra będzie promienna, a paznokcie mocniejsze. 

W przypadku nasilonych problemów z wypadaniem włosów, łamiącymi się paznokciami i problemami z częstymi stanami zapalnymi skóry, zaleca się stosowanie biotyny o zwiększonej dawcę w formie leku. Biotyna jako lek w tabletkach występuje w dawcę 10 mg na dobę. Biotynox Forte należy do pierwszego leku w Polsce z najwyższą dawką biotyny. Opakowanie zawiera 60 tabletek, zatem cała kuracja i suplementacja biotyną trwa około dwóch miesięcy. 

Efekty suplementacji leku z biotyną

W przypadku nasilonych objawów niedoborów biotyny konieczne będzie przyjmowanie większych dawek biotyny. Już dwumiesięczna kuracja sprawia, że włosy mniej wypadają, a paznokcie są mniej łamliwe i mocniejsze. Biotyna nie bez powodu nazywana jest witaminą piękna, a jej skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach. Co ważne, przedawkowanie tej witaminy nie jest możliwe, a jej nadmiar jest wydalany z organizmu wraz z moczem.