poniedziałek, 05 czerwiec 2023 10:50

Wpływ emocji na zmarszczki

Wpływ emocji na zmarszczki Wpływ emocji na zmarszczki fot: pixabay

Kumulowanie napięć w ciele może prowadzić do powstawania zmarszczek na twarzy. Negatywne emocje mają wpływ na nasze zdrowie, w tym również na skórę twarzy. Negatywne emocje oddziałują na nasz układ immunologiczny, prowadząc do wydzielania kortyzolu i uszkadzania naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Kiedy doświadczamy dużego napięcia, równowaga organizmu zostaje zaburzona, co prowadzi do spowolnienia procesów regeneracji skóry. Kumulacja wysokiego poziomu napięcia w ciele może również powodować nagłe pogłębienie się zmarszczek.

 

Reakcja na stresory

Napięcia w ciele są reakcją organizmu na stresory, które spotykamy w codziennym życiu. Kiedy organizm nie radzi sobie z tymi stresorami, negatywne emocje zaczynają się gromadzić. Zaburzenie równowagi organizmu prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych, a także ma ogromny wpływ na wygląd i proces starzenia się skóry. Negatywne emocje powodują mimowolne napięcie mięśni, co odbija się na naszych rysach twarzy. Marszczone czoło, opadające kąciki ust i lwie zmarszczki są typowymi objawami długotrwałych reakcji organizmu.

Kortyzol zatrzymuje wodę

Podczas silnego napięcia w organizmie dochodzi do zmian fizjologicznych. Wydzielanie kortyzolu hamuje proces zatrzymywania wody i uszkadza naturalną barierę hydrolipidową skóry, przez co staje się ona bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Kortyzol wpływa również na włókna kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry, powodując ich przyspieszoną degradację.

Oddychanie komórkowe

Skóra traci elastyczność i staje się pomarszczona. Stały stres powoduje również zaburzenia oddychania komórkowego i cyklu odnowy skóry, co prowadzi do słabego dotlenienia i odżywienia skóry. Skóra, będąc największym i najbardziej wrażliwym narządem, jest wyraźnym wskaźnikiem procesów starzenia w organizmie.

Jak łagodzić napięcie ciała?

Podczas trwającego napięcia ciało nie ma możliwości regeneracji, co ma negatywny wpływ na nasz wygląd. Aby wspomóc organizm, można zastosować terapie manualne, które pomagają redukować napięcie. Masaż jest naturalnym sposobem na łagodzenie stresu. Masaż twarzy redukuje napięcie mięśniowo-powięziowe, stymuluje naturalną regenerację skóry, usuwa zastój limfy, pobudza produkcję elastyny i kolagenu w skórze oraz zapewnia lepsze dotlenienie. Może również przynieść widoczną poprawę owalu twarzy i działać jak bezinwazyjne lifting.

Masaż Kobido UP

Masaż twarzy, zwłaszcza Kobido UP, to rytuał składający się z kilku etapów i zestawu technik. Pomaga osobom borykającym się z nadmiernym napięciem mięśniowym złagodzić jego skutki i zmniejszyć sztywność mięśni twarzy. Podczas masażu Kobido UP terapeuta wykonuje powolne ruchy, które pomagają w relaksacji, a także szybkie ruchy, które stymulują skórę. Wykorzystuje różnorodne metody, które wpływają na głębokie warstwy skóry. Praca na głębokich tkankach pozwala na redukcję napięcia mięśniowego i poprawę metabolizmu komórkowego oraz funkcjonowania układu krwionośnego i limfatycznego. To z kolei wpływa na odżywienie tkanek i ich regenerację - wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Masaż pomocny na wszystko

Regularne wykonywanie masażu twarzy nie tylko przynosi ulgę poprzez rozluźnienie napięć, ale także działa jak lifting. Rytmiczne ruchy opuszków palców podczas masażu i różne prędkości stymulują produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Może nawet poprawić owal twarzy. Dobrze wykonany masaż ujędrnia skórę, poprawia jej koloryt i wygładza zmarszczki. Skóra jest lepiej dotleniona i wygląda na bardziej wypoczętą. Jeśli masaż obejmuje również fazę drenażu limfatycznego, może skutecznie pomóc w likwidacji opuchlizny i obrzęków. Mając świadomość procesu starzenia się, możemy dostosować zabiegi do naszych indywidualnych potrzeb i budowy anatomicznej twarzy, osiągając naturalny efekt odmłodzenia.

Aby rozładować napięcia w ciele, warto odpowiednio zadbać o organizm i stosować różne praktyki. Ważne jest nauczenie się radzenia sobie ze stresem i reakcją na niego. Ćwiczenia oddechowe mogą w tym pomóc. Jakość snu ma również istotne znaczenie. Cykl snu reguluje wydzielanie melatoniny, która ma właściwości przeciwutleniające i pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Metody relaksacyjne i poświęcanie czasu dla siebie pomagają w oderwaniu mózgu od stresujących sytuacji. Dotyk jest również ważny, ponieważ wyzwala endorfiny, hormony szczęścia, zarówno podczas głaskania, jak i podczas terapii manualnych, które poprawiają nastrój i łagodzą napięcia.