środa, 25 listopad 2020 09:56

Pampersy dla dorosłych – cena na receptę. Warto ubiegać się o refundację

Pampersy dla dorosłych Pampersy dla dorosłych

Nietrzymanie moczu to bardzo częsty problem. Wówczas normalne funkcjonowanie umożliwiają wkładki anatomiczne, pieluchomajtki czy majtki chłonne. Nie ma co się dziwić, że wiele osób szuka w internecie frazy „pampersy dla dorosłych cena na receptę”. Refundacja przecież pozwala na dużą oszczędność!

 

Pampersy dla dorosłych – cena na receptę to ważna informacja dla osób, które zmagają się z nietrzymaniem moczu. A problem jest znacznie bardziej powszechny, niż mogłoby się wydawać. Częściej dotyczy pań, jednak i panowie wielokrotnie popuszczają mocz. Powodów może być wiele: osłabienie mięśni dna miednicy, ciężki przebieg porodu, prostata, otyłość, cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków (np. moczopędnych), choroba Parkinsona, Alzheimera, udary itp. Pieluchy zakłada się też osobom, które są obłożnie chore i tym, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do toalety, by załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.  

W przypadku lekkiego i średniego nietrzymania moczu przydadzą się majtki chłonne, które są bardziej dyskretne, a jeśli wyciek jest naprawdę minimalny – wystarczą wkładki anatomiczne. 

Pampersy dla dorosłych – cena na receptę. Komu przysługuje refundacja i jak ją dostać?

Warto pamiętać, że kupując pampersy dla dorosłych, cena na receptę będzie sporo niższa. A produktów tych idzie całkiem sporo – w skali miesiąca jest to około kilkudziesięciu pieluch. Z refundacji na produkty chłonne skorzystać mogą osoby, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Najpierw, chcąc dostać receptę, muszą iść do swojego lekarza prowadzącego (który musi mieć umowę z Funduszem). Specjalista wystawi nam specjalne zlecenie na comiesięczne środki pomocnicze typu właśnie pampersy, wkłady anatomiczne, podkłady, majtki chłonne itp. Takie zlecenie wystawić może nam internista, ginekolog, geriatra, neurolog, urolog, felczer, chirurg czy onkolog, w zależności pod czyją opieką jesteśmy. Nie musimy jednak co miesiąc chodzić do lekarza, kolejne recepty, czyli tzw. kontynuacja zaopatrzenia, mogą być wystawiana przez następne 12 miesięcy przez położone ubezpieczenia zdrowotnego lub pielęgniarki. 

Gdy już otrzymamy zlecenie, musimy udać się do Narodowego Funduszu Zdrowia, by je potwierdzić. Kluczowe jest, by zrobić to nie później niż po upływie 30 dni od jego wystawienia. Jeśli nie mamy możliwości udania się do placówki samodzielnie, możemy to zrobić przez pełnomocnika lub drogą pocztową. NFZ wystawi nam kartę comiesięcznego zaopatrzenia. Na tej podstawie możemy później kupować pampersy czy inne środki wchłaniające w aptece lub sklepie medycznym. 

I tak przykładowo osoby z chorobami nowotworowymi w postaci guzów krocza itp. otrzymają finansowanie ze środków w wysokości 77 zł miesięcznie na 60 szt. pieluchomajtek, pieluch, majtek chłonnych czy podkładów. Z kolei w przypadkach neurogennych i nieneurogennych problemów nietrzymania moczu lub stolca, głębokiego upośledzenia umysłowego czy wad wrodzonych przypada limit finansowania sięgający 90 zł miesięcznie.