czwartek, 27 lipiec 2023 15:55

Znieczulenia stosowane w stomatologii dziecięcej

znieczulenie komputerowe znieczulenie komputerowe

W stomatologii dziecięcej znieczulenie odgrywa bardzo ważną rolę. W poniższym artykule przypatrzymy się jego poszczególnym rodzajom, a także przeanalizujemy warunki, które są niezbędne do ich zastosowania. Zapraszamy do lektury.

Znieczulenie w stomatologii dziecięcej - ogólny podział

 • Znieczulenie miejscowe - stosuje się je wówczas, gdy wykonuje się prostsze zabiegi stomatologiczne lub badania kontrolne. Dzięki niemu uczucie bólu zanika na maksimum kilka godzin. Miejscowe znieczulenie dla dzieci stosuje się w okolicy zęba poddanego zabiegowi. Jedną z jego odmian jest znieczulenie komputerowe.

 • Znieczulenie ogólne - używa się go podczas poważnych i skomplikowanych zabiegów (w tym chirurgicznych). Jego stosowanie prowadzi do ogólnej utraty przytomności. Środek znieczulający można podawać metodą wziewną lub dożylną.

 • Znieczulenie złożone - to inaczej sedacja, dzięki której dziecko zachowuje pewien kontakt z lekarzem. W tym przypadku stosuje się gaz rozweselający lub odpowiednie leki.
   

Rodzaje znieczuleń miejscowych

Miejscowe znieczulenie w gabinecie stomatologicznym wykonuje się na kilka różnych sposobów.

 1. Znieczulenie powierzchniowe - podaje się je zwykle podczas drobnych zabiegów takich jak wyrwanie zęba mlecznego. Polega ono na delikatnym posmarowaniu miejsca nakłucia specjalnym preparatem.

 2. Znieczulenie przewodowe - stosuje się je w bliskim sąsiedztwie pnia nerwu. Dzięki temu można ograniczyć ból na stosunkowo dużej powierzchni, przy ograniczonej ilości preparatu znieczulającego.

 3. Znieczulenie nasiękowe - podaje się je bezpośrednio do tkanki.

 4. Znieczulenie śródwięzadłowe - do jego podania stosuje się specjalne strzykawki ciśnieniowe. Dzięki niemu znika ból (i czucie) w obrębie pojedynczego zęba.
   

Podczas stosowania znieczulenia istnieje ryzyko wystąpienia różnych powikłań. Należą do nich m.in. uszkodzenie nerwu czuciowego, krwiaki, złamanie igły itd. Część z nich jest spowodowana błędami lekarza, a część niespodziewaną reakcją pacjenta (np. gwałtownym ruchem głowy).

Na czym polega znieczulenie podawane za pomocą komputera?

Bardzo popularną metodą stosowaną przez stomatologów jest znieczulenie komputerowe. W celu jego podania używa się specjalnego przyrządu w kształcie długopisu. Dzięki niemu lekarz stomatolog ma pełną swobodę stosowania substancji znieczulającej. Dzięki zastosowaniu komputera środek podawany jest w sposób precyzyjny i dostosowany do potrzeb pacjenta.

Reasumując, specyfika dziecięcych zabiegów stomatologicznych wiąże się z koniecznością zastosowania określonych metod podawania znieczulenia.