piątek, 26 styczeń 2024 16:01

GUS: Coraz mniej osób bierze ślub kościelny

 ślub kościelny statystyki ślub kościelny statystyki fot. pixabay

Coraz mniej młodych Polaków decyduje się na zawarcie ślubu kościelnego, co potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Zjawisko to nie jest nowe, a tendencja spadkowa utrzymuje się już od kilku lat. Młode pary wybierają alternatywne formy związków, zastępując tradycyjne śluby kościelne ślubami cywilnymi.

 

Polacy przestają brać śluby w kościołach

Dane GUS wyraźnie ukazują kryzys w tradycyjnych ślubach kościelnych. Z roku na rok coraz mniej par decyduje się na przysięgę miłości przed ołtarzem. W 2023 roku jedynie 26 procent ślubów w Gdańsku było ślubami kościelnymi, w porównaniu do 39 procent pięć lat wcześniej. Wzrost liczby ślubów cywilnych wynika z różnych czynników, od spadku religijności po względy finansowe.

 Zmienne poglądy i wiara młodego pokolenia

Młodzi ludzie często nie podzielają silnej wiary swoich rodziców. Brak systematycznych wizyt w kościele i nieangażowanie się w praktyki religijne sprawiają, że dla nich tradycyjny ślub kościelny traci swoje znaczenie. Dla wielu wystarczające jest małżeństwo cywilne lub związek partnerski, które bardziej odpowiadają ich przekonaniom. Według koordynatora Świeckiej Szkoły, Piotra Pawłowskiego, często młodzi ludzie rezygnują ze ślubów kościelnych, by uniknąć wydatków związanych z ceremonią. Koszty związane z tradycyjnymi ślubami kościelnymi są często wyższe niż te związane z ceremonią cywilną, co wpływa na decyzje par, zwłaszcza w kontekście ograniczonych budżetów.Obok spadającej liczby małżeństw, rośnie liczba rozwodów w Polsce. W 2022 roku zanotowano 60 tysięcy rozwodów, co może wskazywać na zmiany w społeczeństwie i podejście do instytucji małżeństwa.

Tendencje w zakresie zawierania ślubów i rozwodów rzucają światło na zmiany społeczne i kulturowe w Polsce. Młode pokolenie podejmuje decyzje dotyczące swoich związków na podstawie nowych wartości i priorytetów, co może być sygnałem dla przyszłych kierunków rozwoju społeczeństwa.

Źródło: Ofeminin, Vva