niedziela, 07 lipiec 2024 21:05

Jak iPhone może Cię chronić przed spamem SMS?

Sposób na uniknięcie śmieciowych wiadomości Sposób na uniknięcie śmieciowych wiadomości fot: unsplash

Amerykanie są zalewani spamem w postaci SMS-ów podszywających się pod znajomych, oferty pracy, a nawet urzędników państwowych. Właściciele iPhone'ów coraz częściej wyrażają frustrację z powodu niechcianych wiadomości, a niektórzy z nich otrzymali ponad 400 takich wiadomości w ciągu jednego miesiąca. Apple oferuje jednak mało znany sposób na ochronę przed tym problemem.

  1. Jak filtrować nieznane wiadomości na iPhone'ie?
  2. Dlaczego oszuści wysyłają fałszywe SMS-y?
  3. Jakie są alternatywne metody ochrony przed spamem SMS?
  4. Jakie są najczęstsze skargi konsumentów dotyczące połączeń robocall?
  5. Jakie kroki podejmują agencje rządowe w celu ochrony konsumentów przed oszustwami SMS i robocall?

Jak działa filtrowanie wiadomości na iPhone?

Użytkownicy mogą filtrować wiadomości, co powoduje, że nie będą otrzymywać powiadomień o przychodzących SMS-ach od nieznanych nadawców. Wystarczy w ustawieniach iPhone'a przejść do zakładki "Wiadomości", a następnie włączyć opcję "Filtruj nieznanych nadawców". Po włączeniu tej opcji, w aplikacji iMessage pojawi się zakładka "Filtry", gdzie będą trafiać wszystkie niechciane wiadomości.

Federalna Komisja Handlu (FTC) (1) ostrzega, że oszuści wysyłają fałszywe SMS-y, aby wyłudzić osobiste informacje, takie jak hasła, numery kont czy numery ubezpieczenia społecznego. Uzyskanie tych danych może umożliwić im dostęp do e-maili, kont bankowych lub innych kont użytkowników, a także sprzedaż tych informacji innym oszustom.

Alternatywne metody ochrony przed spamem

Innym sposobem jest blokowanie nadawców wiadomości, jednak osoby lub boty mogą wysyłać spam z różnych numerów. Wiele z tych wiadomości próbuje wyłudzić dane osobowe lub pieniądze, a także zachęca do udziału w wyborach politycznych.

Melissa Michelson, dziekan Menlo College, powiedziała magazynowi Time:

"Wiadomości tekstowe są ważnym narzędziem, ale oczywiście, jak wiele osób, jestem zirytowana, jak często muszę wysyłać wiadomość STOP."

W 2020 roku Republikańska Konwencja Narodowa wysłała ponad 225 milionów wiadomości, aby zmobilizować wyborców do udziału w wyborach.

Problemy z połączeniami robocall

Federalna Komisja Łączności (FCC) (2) donosi, że nielegalne i podszywające się połączenia robocall są najczęstszymi skargami konsumentów.

"Oszuści wykonują połączenia robocall dotyczące numeru ubezpieczenia społecznego, podatków lub Medicare. Twierdzą, że jeśli nie zapłacisz lub nie podasz swoich danych osobowych, coś złego się stanie lub stracisz jakieś świadczenie rządowe. To jest oszustwo." - FCC

Agencja zachęca społeczeństwo do nieodpowiadania na nieznane wiadomości i kontaktowania się ze swoimi operatorami telefonicznymi w celu zablokowania tych połączeń.

Niechciane wiadomości SMS stanowią coraz większy problem dla użytkowników iPhone'ów. Dzięki prostym ustawieniom można skutecznie filtrować nieznane wiadomości i ograniczyć liczbę powiadomień. Apple i agencje rządowe, takie jak FTC i FCC, oferują pomocne wskazówki i narzędzia do ochrony przed oszustwami SMS-owymi i połączeniami robocall.

Przypisy:

(1) Federal Trade Commission (FTC) to amerykańska federalna agencja rządowa, która została założona w 1914 roku. Jej głównym celem jest ochrona konsumentów oraz promowanie konkurencji. FTC bada i podejmuje działania przeciwko nieuczciwym praktykom handlowym, oszustwom konsumenckim, nieuczciwej konkurencji i monopolizacji. Agencja ta ma także za zadanie egzekwowanie przepisów dotyczących ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych.

(2) Federal Communications Commission (FCC) to federalna agencja rządowa Stanów Zjednoczonych, utworzona przez akt Kongresu w 1934 roku. FCC reguluje międzystanowe i międzynarodowe komunikacje przez radio, telewizję, drut, satelitę i kabel na całym terytorium USA. Jej zadania obejmują licencjonowanie stacji radiowych i telewizyjnych, zarządzanie widmem częstotliwości radiowych, ochronę prywatności oraz dbanie o interesy konsumentów w komunikacji elektronicznej.

Źródło: Dailymail