niedziela, 04 sierpień 2024 17:29

Lęk o swoje zdrowie przez smartwatcha

Czy stresujesz się przez swój zegarek? Czy stresujesz się przez swój zegarek? fot: unsplash

Noszenie urządzeń monitorujących zdrowie staje się coraz bardziej popularne, ale może również prowadzić do zwiększenia poziomu stresu u użytkowników.

  1. Jak urządzenia noszone pomagają w monitorowaniu zdrowia serca?
  2. Jakie są korzyści z używania smartwatche do zarządzania migotaniem przedsionków?
  3. Jak urządzenia noszone mogą wpływać na poziom lęku u użytkowników?
  4. Co wykazało badanie opublikowane w Journal of the American Heart Association na temat noszenia urządzeń monitorujących?
  5. Jak przyszłość urządzeń noszonych może wpłynąć na zarządzanie zdrowiem?

Monitorowanie zdrowia serca

Noszenie urządzeń monitorujących, takich jak smartwatche, odgrywa coraz większą rolę w zarządzaniu i wykrywaniu schorzeń serca, takich jak migotanie przedsionków, które jest najczęstszym problemem z rytmem serca. Migotanie przedsionków dotyka około 2% ogólnej populacji i około 5% osób powyżej 55 roku życia. Objawy mogą obejmować kołatanie serca, zmęczenie i duszność, choć niektórzy pacjenci mogą żyć stosunkowo bezobjawowo.

Korzyści z noszenia

Urządzenia noszone na ciele mogą pomóc osobom zrozumieć i monitorować swoje schorzenie, dostarczając dane dotyczące tętna i rytmu serca oraz ostrzegając przed epizodami migotania przedsionków. Może to być szczególnie pomocne dla osób z paroksyzmami migotania przedsionków. Smartwatche okazały się bardzo skuteczne w wykrywaniu nieregularnych rytmów serca i mogą pomóc w zarządzaniu oraz zapobieganiu tym problemom. Dzięki urządzeniom noszonym pacjenci mogą lepiej zarządzać swoją chorobą w domu, redukując potrzebę hospitalizacji i zmniejszając stres.

Stres związany z noszeniem

Najnowsze badanie opublikowane w Journal of the American Heart Association wykazało, że używanie urządzeń noszonych do monitorowania schorzeń serca, takich jak migotanie przedsionków, może zwiększać poziom lęku u pacjentów. W badaniu przeprowadzonym na 172 osobach z migotaniem przedsionków, 83 osoby korzystające z urządzeń noszonych wykazywały większe zaniepokojenie swoimi objawami i leczeniem, a jedna na pięć osób doświadczała "intensywnego lęku". Chroniczny lęk może przyczyniać się do stresu, wypalenia i pogorszenia zdrowia fizycznego, co z kolei może zaostrzać schorzenia serca.

Przyszłość urządzeń noszonych

W przyszłości urządzenia cyfrowe mogą pomóc w stworzeniu holistycznego obrazu zdrowia poprzez "cyfrowy fenotyp", który łączy dane takie jak wzorce snu, zmiany masy ciała i aktywność fizyczną. Konieczne są jednak dalsze badania nad wpływem urządzeń noszonych, w tym ich powiadomień i alarmów, na poziom lęku u pacjentów. Jeśli już korzystasz z urządzenia noszonego do monitorowania zdrowia, warto regularnie przeglądać dane i ustawienia powiadomień oraz omawiać sposób korzystania z urządzenia z lekarzem lub pielęgniarką.

Noszenie urządzeń monitorujących zdrowie może przynosić wiele korzyści, ale może także prowadzić do zwiększenia poziomu lęku u użytkowników. Kluczowe jest znalezienie równowagi między monitorowaniem zdrowia a minimalizowaniem stresu związanego z powiadomieniami i danymi. Współpraca z lekarzami i pielęgniarkami oraz regularne przeglądanie ustawień urządzeń może pomóc w skutecznym zarządzaniu schorzeniami serca i poprawie jakości życia pacjentów.

Przypisy:

Journal of the American Heart Association (JAHA) to recenzowane czasopismo naukowe publikowane przez American Heart Association (AHA). Koncentruje się na badaniach z zakresu kardiologii, udarów mózgu, zdrowia naczyń krwionośnych oraz pokrewnych dziedzin medycyny. JAHA publikuje wyniki badań, przeglądy literatury, raporty kliniczne oraz inne artykuły naukowe, które mają na celu zwiększenie wiedzy na temat chorób sercowo-naczyniowych i poprawę zdrowia publicznego.

Źródło: MedicalXpress