wtorek, 16 luty 2021 12:12

Budowa domu z drewna: od czego zacząć?

Domki drewniane letniskowe Domki drewniane letniskowe

Drewno to materiał naturalny i odnawialny. Używanie go do budowy domu, nie szkodzi środowisku. Każdy marzy o właśnie takim domu, jednak najpierw warto się dowiedzieć czego można się spodziewać przy jego budowie.

 

Zalety budowy domu z drewna

Domy drewniane mają wiele zalet, którymi przyszli właściciele będą zachwyceni. Przede wszystkim takie konstrukcje są zbudowane z naturalnego materiału, co znacznie poprawia jakość życia. Domy z drewna nie emitują dwutlenku węgla, tylko go wchłaniają. Co więcej, zapewniają dużą oszczędność energii za sprawą swoich niezwykłych właściwości izolacyjnych, które również zapewniają chłód w okresie letnim, a ciepło w okresie zimowym. Drewno jest bardzo wytrzymałym materiałem odpornym na wstrząsy mechaniczne. Ponadto ten naturalny surowiec jest najtańszym materiałem budowlanym, a czas budowy domu z drewna jest niebywale krótki. Jednak od czego zacząć budowę domu z drewna? Oto kilka wskazówek:

  1. Selekcja właściwego materiału: jaki rodzaj drewna wybrać?

Przy budowaniu domu z drewna dobranie właściwego materiału jest kluczowe. Drewniany materiał konstrukcyjny musi być najlepszej jakości, w innym wypadku będzie podatny na najbardziej szkodliwe czynniki, takie jak: warunki atmosferyczne, czy owady. Zminimalizowanie podatności na te czynniki sprawi, że drewniana struktura nie będzie aż tak narażona na pojawianie się licznych uszkodzeń jak pękanie czy pleśnienie. Bez dwóch zdań, określenie rodzaju drewna potrzebnego do budowy domu jest podstawową kwestią. Co może pomóc w jego wyborze? Przede wszystkim wiedza, że istnieją dwa rodzaje drewna. Drewno twarde z drzew liściastych oraz drewno miękkie z drzew iglastych.  Pierwszy typ drewna charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością, natomiast drugi rodzaj drewna jest bardzo elastyczny. Drewniane konstrukcje zbudowane z drewna twardego są niezwykle popularne, ponieważ są mocne i trwałe. Najlepszym materiałem na dom okazuje się być drewno z drzew, takich jak: sosna, świerk czy modrzew.

  1. Przygotowanie fundamentu pod drewniany dom

Jeśli odpowiedni materiał na dom z drewna został już wybrany można przystąpić do wylania fundamentu. Domki drewniane letniskowe powinny mieć mocną i trwałą podstawę, na której zostaną wybudowane. Dobry fundament ochroni drewnianą konstrukcję przed m.in. przesuwaniem się. Gdy fundament się przesunie może to spowodować wygięcie się drewna – takie zjawisko mogłoby być katastrofalne w skutkach. Zaczynając od początku, najpierw należy wybrać działkę, na której powstanie nasz wymarzony dom. Następnym krokiem jest zatrudnienie specjalisty, który dokładnie sprawdzi, czy i gdzie na Twojej działce może być wybudowany dom. Potem pozostaje zatrudnienie wysokiej klasy profesjonalistów, którzy zajmą się wykopaniem oraz wylaniem fundamentu pod Twój dom. 

  1. Uszczelnianie konstrukcji: wspomaganie właściwości izolacyjnych

Nie jest tajemnicą, że drewniane konstrukcje, dzięki swojej naturalnej strukturze, mają niezwykłe właściwości izolacyjne. Dzieje się tak, ponieważ drewniane ściany posiadają zdolność gromadzenia pęcherzyków powietrza w strukturze komórkowej. Taka cecha drewna sprawia, że drewniane domy doskonale zatrzymują ciepło w pomieszczeniach. Jednak warto jest zadbać o to, żeby właściwości termiczne budynku z drewna były jeszcze bardziej korzystne. W tym celu, należy pomyśleć o uszczelnieniu swojego domu wełną mineralną. Materiał uszczelniający z wełny mineralnej jest uznawany za jeden z najlepszych pomocników w ochronie drewnianego budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak chłód. Dlaczego? Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, obojętnym na działanie pleśni, grzybów i owadów oraz nie zawierającym substancji toksycznych.