wtorek, 17 maj 2022 11:02

Rowerem wzdłuż wybrzeża - jak przygotować się do takiej wyprawy?

buty damskie Reebok buty damskie Reebok Zdjęcie autorstwa Bianca Gasparoto z Pexels

Planujesz przejechać na rowerze polskie wybrzeże? To może być niesamowite doświadczenie, które na zawsze zostanie w Twojej pamięci. Zanim jednak będziesz podziwiać przepiękne krajobrazy i wdychać jod, musisz pomyśleć o tym, jak przygotować się na taką podróż. Tutaj znajdziesz cenne podpowiedzi!

 

Wczasy, na które trzeba spakować się szczególnie rozważnie

Zdarza Ci się, że wybierając się na urlop, pakujesz się bez planu i później tego żałujesz? Tym razem musisz bardziej się postarać, bo być może bagaż będziesz mieć stale przy sobie. Przede wszystkim musisz zdecydować się, czy weźmiesz ze sobą namiot, czy raczej postawisz na nocleg w wynajętym pokoju. Trzeba zaznaczyć, że każda taka wyprawa rowerowa jest uzależniona od tego, ile osób się na nią wybiera i jaką trasę zamierza się pokonać. 

Niektórzy bagatelizują podobne przygotowania i bawią się całkiem dobrze na wyprawach rowerowych, i to nawet na dłuższych trasach, ale wiąże się to z tym, że są uzależnieni od innych. Jeśli jesteś osobą niezależną, sama zadbaj o jakość swojej wyprawy! Sprzęt biwakowy trochę waży, ale śpiąc na plaży, przeżyjesz niesamowitą przygodę. Weź jednak pod uwagę kwestie związane z bezpieczeństwem. Wypisz na kartce wszelkie plusy i minusy różnych opcji

Jeśli wybierzesz zorganizowaną wycieczkę rowerową, której organizatorzy zapewniają przewóz bagaży busem, nie musisz przejmować się tym, że bagaż będzie dla Ciebie obciążeniem. Jeżeli Twój bagaż ma być cały czas z Tobą, pamiętaj o sakwach i bagażnikach wyprawowych. 

Co z rowerem?

Jaki rowerem będzie najlepszy na wyprawę wzdłuż wybrzeża? Osoby, które mają już takie wyjazdy za sobą, polecają rowery trekkingowe oraz crossowe, ponadto można też postawić na rower górski. Pamiętaj o tym, że dobrze byłoby pokazać rower w serwisie, zanim wybierzesz się w podróż. Dowiesz się, czy nie trzeba czegoś naprawić i zmniejszysz ryzyko tego, że pojawi się jakaś awaria podczas przemierzania samego wybrzeża. 

Miej na uwadze to, po jakiej nawierzchni będziesz się przemieszczać. Na ogół będzie to trasa rowerowa, ale pojawią się także dukty leśne i polne. 

Przygotuj swoje ciało do wysiłku

Zanim wybierzesz się na taką wycieczkę, musisz uczciwie ocenić swoją kondycję fizyczną. Jeśli ostatnio nie jeździłaś na rowerze na dłuższych trasach i nie ćwiczyłaś regularnie, pora nadrobić straty. Nie chcesz przecież szybko męczyć się podczas przemierzania zachwycających tras. 

Nie można bagatelizować swojej kondycji fizycznej i myśleć, że jakoś to będzie. Bez odpowiedniego przygotowania fizycznego łatwo jest o kontuzje, a nie chcesz przecież zepsuć sobie wyjazdu. 

Odpowiedni strój

Taki wyjazd to nie czas na modowe eksperymenty. Na pewno przydadzą Ci się termoaktywne skarpetki i bielizna. Szorty i koszulki rowerowe to także Twój must have, ale potrzebujesz także spakować długie spodnie, bluzę polarową i kurtkę softshell. 

Wśród Twoich niezbędników znajdują się także rękawiczki rowerowe, okulary przeciwsłoneczne oraz kask. Jeśli chcesz czuć się komfortowo, zabierz ze sobą również buty damskie Reebok.