piątek, 20 maj 2022 16:27

Wakacje na Mazurach: niezbędnik

Wojas Wojas unplash

Mazury to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych regionów Polski, a co za tym idzie – czołówka najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych podróży. Jadąc w tę okolicę, trzeba pamiętać o spakowaniu niezbędnych rzeczy.

Co jest konieczne podczas wakacji na Mazurach?

Odzieżowe „must have”

Wakacyjny niezbędnik na Mazury zaczynamy oczywiście od ubrań. Dobrze przemyślany zestaw odzieży na urlop może mieć duży wpływ na poczucie naszego komfortu w czasie wyjazdu. Poza standardowym kompletem, składającym się z bawełnianych t-shirtów, wygodnych szortów i bielizny, zabrać należy również kąpielówki, długie spodnie (np. joggery, bojówki, jeansy), koszulę flanelową i bluzę z kapturem. Na Mazurach przyda nam się na pewno kurtka przeciwdeszczowa typu wiatrówka, zwłaszcza jeśli planujemy spędzić nieco czasu na żaglach.

Odpowiednie obuwie

Buty to kolejny ważny element na liście rzeczy niezbędnych w czasie urlopu na Mazurach. Podczas letnich wakacji zapewne przydadzą się wygodne przewiewne sandały idealne przy wysokich temperaturach. Ciekawe modele w sportowym i klasycznym wydaniu oferuje m.in. renomowana marka Wojas (https://wojas.pl/buty-meskie-sandaly). Oprócz dobrej jakości sandałów na Mazury należy zabrać również klapki oraz komfortowe obuwie kryte z podeszwą antypoślizgową. W czasie pobytu w krainie jezior warto mieć w walizce również buty do wody, które ochronią stopy przed skaleczeniem podczas kąpieli.   

Akcesoria dla aktywnych

Mazury to miejsce sprzyjające rekreacji i aktywności sportowej. Nie brak tu okazji do ruchu, dlatego warto wziąć ze sobą odpowiednie akcesoria i sprzęt potrzebny do uprawiania ulubionych dyscyplin. Część z nich można oczywiście wynająć lub kupić na miejscu, ale sporą oszczędnością i wygodą będzie spakowanie niektórych gadżetów do walizki. Należy zatem pomyśleć, czy w bagażu nie powinny znaleźć się np. buty do biegania, akcesoria pływackie, bielizna termoaktywna, kask, ochraniacze, opaska sportowa czy lornetka do obserwacji pięknej mazurskiej przyrody. Warto pamiętać też o dodatkach, takich jak czapka z daszkiem, chustka czy okulary przeciwsłoneczne. 

Dokumenty na wyjazd

Przed każdym wyjazdem należy upewnić się, czy mamy ze sobą saszetkę lub portfel z koniecznymi dokumentami. Przede wszystkim ważny jest stały zestaw, czyli dowód osobisty, karta płatnicza i prawo jazdy. Na  Mazurach warto dodatkowo mieć też wszelkie dokumenty poświadczające posiadane uprawnienia, które mogą się przydać podczas urlopu w tej okolicy. Przykładem jest karta wędkarska lub rowerowa czy patent sternika. 

Mazury pod namiotem – co zabrać?

Jeśli na Mazurach planujemy spać pod namiotem, wówczas nasza walizka powinna zawierać gadżety konieczne do życia w takich warunkach. Niezbędny jest na pewno śpiwór, karimata, ręczniki i ciepły koc. Nocą potrzebna będzie latarka (zwykła i czołowa) oraz solarna lampka kempingowa. Do kosmetyczki warto wrzucić krem z filtrem UV, mokre chusteczki, środki opatrunkowe oraz preparaty na insekty. Pod namiotem przyda się też kuchenka turystyczna, zestaw naczyń i sztućców, zapałki, sucha żywność i woda butelkowa.