poniedziałek, 08 czerwiec 2020 18:01

Wady wymowy u dzieci

wymowa u dzieci wymowa u dzieci

Wada wymowy najczęściej występuje u małych dzieci, jednakże nie zawsze ustępuje w dalszych latach ich rozwoju. Nieleczona może nawet ciągnąć się do okresu młodzieńczego, jak i również dorosłego. Z biegiem lat coraz trudniej ją wyleczyć, dlatego też należy jak najszybciej podjąć się jej diagnozy, a także leczenia.

Wada wymowy może mieć naprawdę zróżnicowane podłoże, które nie zawsze wynika z nieuczenia dziecka poprawnej mowy.

 

Skąd się bierze wada wymowy? Jakie są jej główne przyczyny?

 

Już od pierwszych dni, kiedy dziecko zaczyna coś mówić, należy mu w tym pomagać. Ćwiczenia związane z powtarzaniem różnych wyrazów oraz nauka czytania sprawi, że jego mowa będzie bardzo dobrze się rozwijać. Oczywiście odpowiednim wiekiem dziecka jest trzy lub cztery latka. Mowa każdego zdrowego kilkulatka powinna świetnie rozwinąć się do szóstego roku życia. Jednakże nie zawsze tak jest.

Bardzo często pada pytanie, dotyczące tego, dlaczego moje dziecko ma wadę wymowy? Czym to może być spowodowane?

 

Przyczyn jest naprawdę sporo, a tymi najistotniejszymi są przede wszystkim:

  • niekorzystne warunki nauki mowy w środowisku rodzinnym, przyjacielskim,

  • nieprawidłowa praca narządów odpowiadających za poprawną wymowę,

  • zbyt długie używanie smoczka przez dziecko,

  • nieprawidłowe funkcjonowanie słuchu, wzorców artykulacyjnych w otoczeniu.

 

Czy można wyleczyć wadę wymowy?

 

Rodzice bardzo często zadają to pytanie, jednakże odpowiedź na nie, nie jest taka oczywista, jak może się wydawać. Co prawda leczenie wady wymowy wymaga dużo czasu oraz zaangażowania, niemniej jednak potrzebna jest do tego pomoc specjalisty. Ćwiczenia tutaj odgrywają też bardzo ważną rolę, ponieważ dzięki nim dziecko może wdrażać się w prawidłową mowę. Wracając do odpowiedzi na to pytanie, to zawsze jest jakaś szansa na usunięcie uporczywej wady wymowy. Jak już wcześniej było wspomniane, w tym przypadku nie obejdzie się bez wizyt u laryngologa, który pomoże zwalczyć wadę.

Wady wymowy występują również coraz częściej u dorosłych i tak samo, jak w przypadku dzieci można je leczyć. Skuteczne są specjalistyczne ćwiczenia, które naprawdę pomagają. Dzięki nim mowa dziecka, jak i osoby dorosłej będzie płynna, wyraźna, a co najważniejsze zrozumiała.

Prawidłowa i poprawna mowa jest niezwykle ważna, dlatego też należy robić wszystko, aby taka była. Na leczenie wady wymowy nigdy nie jest za późno i warto o tym pamiętać. Każdy może spróbować pozbyć się nieprzyjemnej wady wymowy i naprawdę warto to zrobić.