czwartek, 26 wrzesień 2024 09:38

Wzrost krótkowzroczności u dzieci - Nowe badania ujawniają zaskakujące dane

 Wzrost krótkowzroczności u dzieci Wzrost krótkowzroczności u dzieci Pixabay

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Sun Yat-sen w Chinach wykazały, że liczba dzieci cierpiących na krótkowzroczność rośnie w alarmującym tempie. Wyniki sugerują, że co trzecie dziecko ma trudności z widzeniem na odległość, a sytuacja może się jeszcze pogorszyć w nadchodzących latach. Eksperci łączą wzrost przypadków z czasem spędzanym w pomieszczeniach, pandemią oraz zmianą trybu życia dzieci. W artykule przyjrzymy się szczegółom tych badań oraz sposobom zapobiegania krótkowzroczności.

Spis treści:

Badania z Sun Yat-sen University ujawniają skalę problemu

Naukowcy z Uniwersytetu Sun Yat-sen przeanalizowali 276 badań obejmujących ponad 5 milionów dzieci z 50 krajów. **Wyniki pokazują, że liczba dzieci i nastolatków cierpiących na krótkowzroczność ma przekroczyć 740 milionów do 2050 roku**. Najwyższe wskaźniki występują w Azji Wschodniej – w Japonii dotyczy to aż 86% dzieci, a w Korei Południowej 74%. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych odsetek ten wynosi około 15%.

"Nasze szacunki dotyczące rozpowszechnienia krótkowzroczności, mimo pewnych ograniczeń, uważamy za bardzo zbliżone do rzeczywistych liczb" – podkreślają chińscy badacze.

Skutki pandemii i trybu życia dzieci

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do znacznego pogorszenia zdrowia wzroku u dzieci. **Dłuższy czas spędzany w domu oraz częstsze korzystanie z urządzeń elektronicznych, takich jak komputery i telewizory, negatywnie wpłynęły na wzrok dzieci**. W wyniku mniejszej ilości czasu spędzanego na świeżym powietrzu, dzieci są bardziej narażone na rozwój krótkowzroczności.

"Jest coś w przebywaniu na świeżym powietrzu, co ma ogromny wpływ na zdrowie oczu dzieci" – mówi Daniel Hardiman-McCartney, doradca kliniczny w UK College of Optometrists.

Różnice geograficzne i demograficzne

Badania wykazują, że dziewczęta są bardziej narażone na rozwój krótkowzroczności niż chłopcy. **Różnice te wynikają z mniejszej ilości czasu spędzanego na zajęciach na świeżym powietrzu, zarówno w szkole, jak i w domu**. W krajach takich jak Uganda i Paragwaj, gdzie dzieci spędzają więcej czasu na zewnątrz, wskaźnik krótkowzroczności jest o wiele niższy – wynosi zaledwie 1%.

Jak zapobiegać krótkowzroczności?

Krótkowzroczność nie może być wyleczona, ale można spowolnić jej rozwój. **Najczęstszym rozwiązaniem są okulary i soczewki kontaktowe**. Istnieją również specjalne soczewki, które mogą spowolnić rozwój tej wady wzroku u dzieci, chociaż są kosztowne. Eksperci zalecają, aby dzieci spędzały przynajmniej dwie godziny dziennie na świeżym powietrzu, szczególnie w wieku od 7 do 9 lat.

"Regularne przebywanie na świeżym powietrzu może znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju krótkowzroczności u dzieci" – zauważają specjaliści.