środa, 31 styczeń 2024 13:14

Ministra zdrowia ogłasza zmiany w dostępie do in vitro, aborcji i antykoncepcji

zmiany w dostępie do in vitro, aborcji i antykoncepcji zmiany w dostępie do in vitro, aborcji i antykoncepcji fot. pixabay

Ministra Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła planowane zmiany w polskim systemie zdrowia dotyczące aborcji, in-vitro i dostępności tabletki "dzień po". Zapowiedzi obejmują także program in-vitro o wartości 500 mln złotych i bankowanie gamet męskich i żeńskich na koszt społeczeństwa. Ministra Leszczyna zaznaczyła, że celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa i świadomości kobiet w polskich placówkach medycznych.

 

"Bezpieczna, świadoma ja"

Minister zdrowia zapowiedziała projekt "Bezpieczna, świadoma ja", mający na celu wprowadzenie szeregu zmian w obszarze aborcji, in-vitro i badań prenatalnych. Projekt zakłada także mrożenie gamet i bankowanie zarodków, co ma wspierać leczenie osób chorych onkologicznie. Planowane są także badania prenatalne dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży, nieinwazyjne i oparte na zaleceniach WHO.

Program in-vitro 

Minister Leszczyna ogłosiła program in-vitro o wartości 500 mln złotych, mający wystartować 1 czerwca. Projekt obejmuje bankowanie gamet męskich i żeńskich na koszt społeczeństwa, a także mrożenie komórek jajowych, plemników i zarodków. Program ma również wspierać badania prenatalne oraz dostępność procedury in-vitro dla pacjentek i podmiotów leczniczych.

Tabletka "Dzień Po" jako antykoncepcja awaryjna

Wprowadzając dostępność tabletki "dzień po" od 15. roku życia, minister zdrowia zaznaczyła, że będzie ona traktowana jako antykoncepcja awaryjna, uniemożliwiająca zapłodnienie. Istotne jest, aby kobiety przyjmowały ją jak najszybciej, a minister zapowiedziała, że procedura ta będzie uproszczona, eliminując konieczność wizyty u lekarza.

Zmiany w kontraktach NFZ

Minister Leszczyna podkreśliła, że kontrakty NFZ z placówkami medycznymi muszą jasno i precyzyjnie określać możliwość terminacji ciąży zgodnie z polskim prawem. Planowane są zmiany przepisów dotyczących klauzuli sumienia lekarzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo pacjentek w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Projekt "Bezpieczna, świadoma ja" zakłada istotne zmiany w polskim systemie zdrowia, skupiając się na bezpieczeństwie kobiet, dostępności procedur in-vitro i nowoczesnych metod antykoncepcji. Czas pokaże, jakie będą skutki tych zmian i czy wpłyną pozytywnie na obszar opieki zdrowotnej dla kobiet w Polsce.

Zapowiedzi Minister Zdrowia, Izabeli Leszczyny, wzbudzają nadzieję na nowoczesne i bezpieczne rozwiązania w polskim systemie zdrowia. Projekt "Bezpieczna, świadoma ja" skupia się na potrzebach kobiet, wprowadzając innowacyjne podejście do aborcji, in-vitro i antykoncepcji. Wprowadzenie programu in-vitro o wartości 500 mln złotych oraz dostępności tabletki "dzień po" od 15. roku życia stanowi krok w kierunku pełniejszej opieki zdrowotnej dla kobiet w Polsce. Zmiany w kontraktach NFZ dotyczące terminacji ciąży i klauzuli sumienia lekarzy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentkom. Czas pokaże, czy te plany przyniosą oczekiwane efekty.

Źródło: Interia, Vva