środa, 15 marzec 2023 12:02

Czym jest zespół niespokojnych nóg i jak samodzielnie złagodzić jego objawy? Wyróżniony

zespół niespokojnych nóg zespół niespokojnych nóg pixabay

Prawdopodobnie widziałeś kogoś, kto ma trudności z prowadzeniem rozmowy, ponieważ ma potrzebę bycia w ciągłym ruchu. To jeden z objawów zespołu niespokojnych nóg. Istnieje kilka konkretnych sposobów na naturalne złagodzenie tej dolegliwości.

Co to jest zespół niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg uważany jest za zaburzenie ośrodkowego układu nerwowego charakteryzujące się chęcią wykonywania niekontrolowanych ruchów nogami. Chociaż nasilenie tego stanu jest różne u poszczególnych osób, można wskazać kilka przyczyn jego występowania

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg:

  1. Brak żelaza, magnezu i/lub kwasu foliowego.
  2. Choroba Parkinsona.
  3. Stwardnienie rozsiane.
  4. Deregulacja hormonów dopaminowych.
  5. Nadmierne spożycie kofeiny.
  6. Leki zmieniające funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.
  7. Cukrzyca.
  8. Częste i nadmierne spożywanie alkoholu.
  9. Problemy z nerkami.

W obecności mimowolnych i niekontrolowanych ruchów nóg o pewnej porze dnia (szczególnie jest to dokuczliwe w nocy) przez dłuższy czas, ważne jest, aby udać się do centrum medycznego, aby pracownik służby zdrowia mógł zająć się problemem.

Porady praktyczne

Ćwiczenia rozciągające

Zespół ten ma podłoże organiczne, więc jedna z najlepszych strategii leczenia polega na rozciąganiu i/lub wydłużaniu nóg w celu rozluźnienia mięśni. Celem tego ćwiczenia jest złagodzenie skurczów mięśni, które powodują niespokojne nogi.

Jedzenie pokarmów będących źródłem żelaza

Jeśli w Twoim przypadku przyczyną zespołu niespokojnych nóg jest niedobór żelaza, jednym ze sposobów jego uzupełnienia jest włączenie pokarmów zawierających duże ilości tego minerału. W związku z tym ważne jest regularne przyjmowanie żelaza w diecie, aby organizm mógł je regulować. W tym sensie dobrym pomysłem jest spożywanie takich pokarmów jak rośliny strączkowe, mięsa, warzywa i nasiona. W tym artykule znajdziesz inne pokarmy bogate w żelazo.

Ciepłe kąpiele

Woda może pomóc w dekompresji napięcia nerwowego spowodowanego zespołem niespokojnych nóg. Aby to zrobić, zalecamy wykonanie następujących kroków:

  1. napełnij wannę ciepłą lub gorącą wodą;
  2. połóż się w wannie na co najmniej piętnaście minut;
  3. powtarzaj ten cykl kilkakrotnie, aż objawy zespołu niespokojnych nóg miną.

Stosowanie kremów do ciała

Innym sposobem leczenia zespołu niespokojnych nóg są kremy do ciała. Ważne jest, aby używać kremów, które mają medyczne atesty. Regularne stosowanie tych kremów może złagodzić główne objawy niespokojnych stóp.

Uciskanie nóg i stóp

Gdy niekontrolowane ruchy nóg poważnie wpływają na codzienne życie danej osoby, inną alternatywą dla usunięcia zespołu niespokojnych nóg jest kompresja nóg za pomocą bandaży, które wywierają nacisk na dotknięte obszary. Po pewnym czasie należy sprawdzić, czy ta metoda przyniosła pożądany efekt, czy też lepiej zmodyfikować nacisk.

Jedzenie pokarmów zawierających magnez

Jak wyjaśniliśmy w jednym z poprzednich odcinków, odżywianie jest podstawą funkcjonowania organizmu człowieka. Dlatego też zespół niespokojnych stóp można leczyć poprzez spożywanie pokarmów zawierających magnez, ponieważ ten minerał reguluje napięcie ciała i centralny układ nerwowy.

Regularny sen

Odpoczynek to kolejny z podstawowych filarów dla człowieka. Zespół niespokojnych nóg jest również spowodowany zakłóceniami snu, ponieważ organizm potrzebuje odpowiedniego odpoczynku, aby zrelaksować układ nerwowy. Dlatego kolejnym sposobem na złagodzenie objawów zespołu niespokojnych nóg jest ustalenie harmonogramu snu, który respektuje czas i przestrzeń na sen.

Aktywność fizyczna

Uprawianie sportów relaksacyjnych

Aktywność fizyczna zmniejsza poziom stresu i napięcie mięśni. Chociaż ćwiczenia fizyczne mają korzyści dla ludzkiego ciała, w przypadku osób cierpiących na zespół niespokojnych nóg, lepiej jest zdecydować się na sporty, które promują relaksację ciała, takie jak między innymi tai-chi, pilates lub joga. 

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne

Wykonuj powolne, postępowe ruchy stopy, aby rozluźnić zaangażowane mięśnie. Można to wprowadzić w życie opierając się na instrukcjach od profesjonalnego fizjoterapeuty lub dzięki materiałom znalezionym w Internecie. Należy podkreślić, że praktyka tych czynności powinna być dostosowana do możliwości fizycznych i psychicznych każdej osoby.