piątek, 11 wrzesień 2020 18:56

Migrena – skąd się bierze i jak ją leczyć?

Leczenie migreny botoksem Leczenie migreny botoksem

Od lat migrena uznawana jest za jeden z najostrzejszych bólów, z którymi musi mierzyć się człowiek. Zwykle towarzyszą jej także mdłości, zaburzenia widzenia i dojmująca nadwrażliwość na światło. Jak wykazują statystyki, tego rodzaju bólu doświadcza nawet 15% ludzi na świecie. Czy możliwe jest ustalenie przyczyn tego schorzenia i jakie są skuteczne metody leczenia lub łagodzenia migreny?

 

Migrena jest określana jako pierwotny ból głowy, co oznacza, że jej przyczyn nie można upatrywać w innych schorzeniach. Szacuje się, że na tę dokuczliwą przypadłość cierpi aż 8% Polaków. Zwykle pierwsze incydenty migrenowe występują u osób, które zbliżają się do 30. roku życia, ale także później, aż do ukończenia 40 lat. Jednak, jak to zwykle bywa, zdarzają się także przypadki występowania bólów migrenowych już u dzieci i u osób w podeszłym wieku. Na migrenę cierpią w przeważającej większości kobiety, dlatego wiele osób traktuje to schorzenie jako kobiecy problem. Jednak około 30% przypadków stwierdza się także u mężczyzn.

Przyczyny migreny

Niestety, tak jak w przypadku niektórych innych chorób, nie wiadomo dokładnie, co powoduje tak silne bóle głowy, które określamy migreną. Uważa się, że jest wiele czynników sprzyjających występowaniu tej choroby, a wśród nich wymienia się najczęściej niekorzystny wpływ środowiska oraz uwarunkowania genetyczne. Jeśli więc w rodzinie ktoś cierpi na migrenę, prawdopodobieństwo doświadczenia tego schorzenia rośnie ogromnie.

Naukowcy upatrują przyczyn bólów migrenowych w zmieniającym się stężeniu hormonów płciowych. U kobiet obserwuje się nasilenie dolegliwości w okresach miesiączki, ciąży i w trakcie menopauzy. Zauważono także, że czynnikami sprzyjającymi są przemęczenie, przewlekły, silny stres oraz niewłaściwa ilość snu – zarówno jego brak, jak i nadmiar. Wśród równie prawdopodobnych przyczyn występowania migreny wymienia się zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego, nieprawidłową pracę tętnic wewnątrzczaszkowych, zapalenie tkanki nerwowej, a nawet nieprawidłowy sposób odżywiania.

Objawy migreny

Migrena to najczęściej jednostronny, bardzo silny ból głowy, którego epicentrum zwykle znajduje się za okiem, w okolicach skroni i czoła. Ból utrzymuje się od kilku godzin do nawet kilku dni. Dostrzega się pewien schemat występowania epizodów migreny. Najpierw pojawia się ogólny spadek nastroju i nadwrażliwość na różne bodźce. Kolejnym etapem jest tak zwana aura migrenowa, która poprzedza ból głowy, a potem następuje napad migrenowy. Gdy ból zaczyna ustępować, pojawia się uczucie dyskomfortu w miejscu, w którym ból był najsilniejszy oraz ogólne osłabienie i zmęczenie.

Leczenie migreny

Migrenę leczy się najczęściej doraźnie, a chory przyjmuje leki łagodzące ból. W leczeniu profilaktycznym stosuje się często środki przeciwdepresyjne. W łagodzeniu migreny zaleca się też postępowanie alternatywne takie jak akupunktura czy leczenie migreny botoksem. Łódź, Warszawa czy Opole – wszędzie tam znaleźć można dobre kliniki medycyny estetycznej, które oferują takie zabiegi, a pacjentki potwierdzają ich skuteczność. Leczenie migreny botoksem polega na punktowej iniekcji botoksu, czyli toksyny botulinowej, co ma na celu rozluźnienie mięśni czoła, skroni i szyi. Skutkiem tego jest zmniejszenie ucisku na nerwy odpowiadające za występowanie bólów migrenowych. Po takim zabiegu zmniejsza się częstotliwość występowania epizodów migrenowych oraz czas trwania bólu. Często migreny ustępują całkowicie. Zaobserwowano, że leczenie migreny botoksem jest skuteczne u około 80% chorych. Efektem dodatkowym tej terapii jest likwidacja zmarszczek w okolicach wstrzyknięcia botoksu.

Skutkiem tego jest zmniejszenie ucisku na nerwy odpowiadające za występowanie bólów migrenowych. Po takim zabiegu zmniejsza się częstotliwość występowania epizodów migrenowych oraz czas trwania bólu. Często migreny ustępują całkowicie. Zaobserwowano, że leczenie migreny botoksem jest skuteczne u około 80% chorych. Efektem dodatkowym tej terapii jest likwidacja zmarszczek w okolicach wstrzyknięcia botoksu.