Pory roku nie są obojętne dla pielęgnacji. Każda z nich niesie za sobą inne warunki atmosferyczne, w których skóra musi się odnaleźć. To nie zawsze jest proste, szczególnie przy tych bardziej wymagających problemach, jak z AZS. Chorobowo zmienione miejsca potrzebują często specjalnej ochrony, ale także mycia i delikatnego traktowania odpowiednimi środkami. W naszym artykule przedstawimy ci najważniejsze fakty na ten temat.
Atopowa skóra – co to jest AZS?
Jedną z najpopularniejszych alergicznych chorób skóry jest AZS. Dotyka ludzi w różnym wieku – dorosłych oraz dzieci. Ma charakter przewlekły, ale także nawrotowy. Potrafi nie ukazywać swoich objawów nawet przez kilka miesięcy, a nawet lat. Przyczyny AZS są bardzo złożone. Główną rolę odgrywają czynniki wewnątrzpochodne oraz skłonności genetyczne w rodzinie pacjenta. Za dodatkowych inicjatorów choroby można uznać:
- przewlekły stres;
- kontakt z czynnikami drażniącymi;
- zanieczyszczenia środowiska;
- zmienność klimatu (temperatura, wilgotność).
Atopowe zapalenie skóry – objawy
Jeśli cierpisz na atopowe zapalenie skóry – objawy choroby na pewno są ci znane. Być może jednak zmagasz się z innym schorzeniem atopowym, który predysponuje cię do pojawienia się AZS. Objawy dermatozy są uciążliwe i mogą przybierać nieco inny charakter wraz z porą roku. Oto najważniejsze z nich:
- stan zapalny z równoczesnym zaczerwienieniem;
- świąd skóry;
- wysuszony naskórek ze skłonnością do lichenizacji;
- zmiany wysiękowe.
Jak pielęgnować skórę z AZS latem?
Wiele źródeł mówi, że lato jest zdecydowanie najbardziej przyjazne dla atopowej skóry. Przede wszystkim dzięki odpowiedniej wilgotności, która łagodzi jej objawy. Kolejną kwestią jest temperatura – nie trzeba nosić wielu warstw, skóra po prostu oddycha. Niestety istnieje także druga strona medalu, gdzie chorzy skarżą się na pogorszenie jej stanu. Jak pielęgnować skórę z AZS latem? Przede wszystkim należy ją dokładnie myć z potu i zanieczyszczeń. AZS bardzo lubi promienie słoneczne, jednak konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem skierowanych dla atopików. Latem nie można także zapominać o nawilżaniu i natłuszczaniu.
Pielęgnacyjne ABC – atopowe zapalenie skóry zimą
Suche i mroźne powietrze pogarsza stan skóry atopowej podatnej na alergię i czynniki zewnętrzne. W tym wymagającym czasie należy się skupić przede wszystkim na natłuszczaniu silnymi preparatami emolientowymi. Dobrze, jeśli produkt do codziennego mycia także bazuje na olejach, które tworzą na skórze ochronną warstwę. Pielęgnacja zimowa nastawiona jest głównie na odbudowę i wzmocnienie bariery lipidowej skóry. Humektanty to związki, które także powinny się w niej znaleźć. Jest to m.in. popularny mocznik. Dodatkowo warto zadbać o zwiększenie poziomu wilgotności w pomieszczeniach domowych.
Lato to z reguły najlepszy okres dla atopowej skóry. W przeciwieństwie do zimy zapewnia jej odpowiedni poziom wilgotności i dostęp do promieni słonecznych. Każda pielęgnacja powinna być dostosowana do aktualnych warunków i stanu skóry – nawet gdy panuje czas remisji AZS.