niedziela, 24 kwiecień 2022 10:40

Cukrzyca u seniorów - co trzeba wiedzieć?

cukrzyca cukrzyca pexels

Niestety, ale cukrzyca to jedna z tych chorób, które szczególnie często dotykają seniorów. Bardzo silnie wpływa ona na dotychczasowe życie i zmienia całkowicie sposób jego prowadzenia. Konieczne jest przecież wprowadzenie specjalnej diety oraz regularne badania poziomu glukozy.

Cukrzyca seniora to też spore wyzwanie dla jego najbliższych, którzy muszą jeszcze większą uwagę przyłożyć do tego, by zadbać o zdrowie chorego. Co trzeba wiedzieć o cukrzycy seniorów?

Kto jest szczególnie narażony na zachorowanie?

Cukrzyca dotyka coraz większej liczby osób. Z tego powodu jest ona już uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania należy podeszły wiek, więc z pewnością jest ona problemem, który często dotyczy seniorów. Do tego też szczególnie powinny uważać osoby z podwyższonym ciśnieniem, wysokim cholesterolem oraz zbyt wysoką wagą. Niestety, ale wielu seniorów wpisuje się we wszystkie wymienione czynniki ryzyka, co sprawia, że pojawienie się u nich pierwszych objawów cukrzycy jest tylko kwestią czasu. Takie osoby powinny przywiązać szczególną wagę do obserwacji swojego organizmu i w przypadku zauważenia pierwszych objawów należy podjąć odpowiednie kroki, by postawić diagnozę. Czujność powinien wzbudzić duży apetyt i wzmożone pragnienie. Warto też zwrócić uwagę na nawracające infekcje układu moczowego, zaburzenia snu, ogólne osłabienie oraz zaburzenia wzroku. Objawami mogą być także zaburzenia wzroku oraz problem z gojeniem się ran i zmian skórnych. 

Cukrzycy nie można wyleczyć

Mimo tak zaawansowanej medycyny nie ma sposobu na to, by całkowicie wyleczyć cukrzycę. Tak naprawdę można jedynie prowadzić leczenie, które zmniejsza objawy oraz zabezpiecza przed dalszym rozwojem choroby. Nie oznacza to jednak, że można pozwolić sobie na zaniedbanie regularnego kontrolowania poziomu glukozy we krwi oraz w razie potrzeby podawania insuliny. Seniorzy chorujący na cukrzycę powinni prowadzić odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w błonnik oraz przyjmować dużo płynów, ze szczególnym naciskiem na niegazowaną wodę mineralną. Dzięki nim łatwiej jest utrzymać glukozę we krwi na odpowiednim poziomie. 

Cukrzyca — hiperglikemia i hipoglikemia

Zacznijmy od tego, że cukrzyca nie zawsze wygląda tak samo. Należy to bezwzględnie podkreślić, bo seniorzy może mieć różne objawy, które będą świadczyły o nieprawidłowym poziomie glukozy we krwi. Hiperglikemia to nagły jego wzrost, który objawia się suchością w ustach, dużym pragnieniu, nudnościach i wymiotach. Może ona też być powodem dużej senności i bóli głowy. Hipoglikemia z kolei to nagły spadek poziomu glukozy we krwi. Można rozpoznać go po znużeniu, osłabieniu, dezorientacji oraz zawrotach głowy. Do tego często też trzeba liczyć się z drżeniem kończyn i bladością skóry. Tak duża rozpiętość objawów sprawia, że postawienie prawidłowej diagnozy może być dość czasochłonne... a to z opóźnia wprowadzenie prawidłowego leczenia. Jeśli chcesz poznać dokładne objawy cukrzycy oraz wiedzieć, jak ją prawidłowo rozpoznać zobacz więcej na https://panobeauty.com/