środa, 28 sierpień 2024 13:23

Fizjoterapeuta stomatologiczny - kim jest i czym różni się od innych kolegów po fachu?

Fizjoterapeuta stomatologiczny Fizjoterapeuta stomatologiczny mat.prasowe

Fizjoterapeuta to osoba dysponująca prawem wykonywania zawodu, który ma w Polsce rangę samodzielnego zawodu medycznego. Ten sam wymóg prawny konstytuuje fizjoterapeutę stomatologicznego. Co więc oznacza ten wariant fizjoterapeutycznej profesji i z czym taki specjalista może Ci pomóc?

Fizjoterapeuta - nie tylko szpitalny rehabilitant

Przez lata przyjęło się kojarzyć fizjoterapię z takim oddziaływaniem na tkanki i struktury w ciele, by te jak najszybciej odzyskały sprawność po urazach, kontuzjach, wypadkach czy też zabiegach operacyjnych. I choć każdy z wymienionych aspektów ma wciąż swoje nieocenione zastosowanie, fizjoterapia jako dziedzina medycyny rozwinęła się o wiele dalej. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranej terapii manualnej, można z powodzeniem eliminować takie dolegliwości jak np. napięciowe bóle głowy, migreny, refluks, zaparcia, bolesne miesiączki czy mgłę mózgową i różne choroby stresozależne. A to dopiero początek niezwykle długiej listy trudności, rozwiązaniu których dedykowana jest nowoczesna fizjoterapia.

Fizjoterapeuta stomatologiczny - nie mylić z asystentką

Choć coraz więcej gabinetów stomatologicznych współpracuje z fizjoterapeutami, ci, w związku z określonymi wymogami stanowiska pracy, niekoniecznie przyjmują pacjentów w klinikach dentystycznych. Ponieważ jednak stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów tej maści, coraz więcej gabinetów fizjoterapii oferuje fizjoterapię stomatologiczną.

Z jakimi dolegliwościami pracuje fizjoterapeuta stomatologiczny?

Tym, co wyróżnia fizjoterapeutę stomatologicznego, jest przygotowanie do pracy z dolegliwościami układu stomatognatycznego. Te obejmują m.in. bruksizm (zgrzytanie zębami i/lub zaciskanie zębów), ograniczenia ruchomości żuchwy, przeskakiwanie żuchwy, ból żuchwy, bóle głowy, szyi i ramion, odczuwalne napięcie okolic mięśni żucia, trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym czy szumy uszne. To także praca przygotowanie do założenia aparatu ortodontycznego czy terapeutyczne opracowywanie tkanek po zabiegach stomatologicznych lub chirurgicznych. Wspierająco, to również praca z wadami wymowy czy wadami zgryzu.

Jakie metody wykorzystuje fizjoterapeuta stomatologiczny?

Sposób pracy fizjoterapeuty stomatologicznego będzie uzależniony tak od metodologii, w jakiej kształcił się w trakcie specjalistycznych kursów, jak i konkretnej dolegliwości oraz indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Podstawę pracy stanowi terapia manualna, wspierana narzędziowo, czasem zaś również ćwiczeniowo. Techniki i metody pracy mogą obejmować np. masaż tkanek głębokich, masaż transbukalny, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, suche igłowanie, pinoterapię, akupunkturę, terapię punktów spustowych czy elementy kinezyterapii.

Czym kierować się przy wyborze fizjoterapeuty?

Jeśli odczuwasz wyżej wymienione objawy lub masz zalecenie konsultacji z fizjoterapeutą stomatologicznym i szukasz odpowiedniej osoby, możesz kierować się przy jej wyborze pomocnymi kryteriami:

Odpowiednie kursy

Studia z fizjoterapii kończą się egzaminem, którego pomyślne przejście skutkuje w przyznaniu prawa wykonywania zawodu fizjoterapauety. Jednak skuteczna praca gabinetowa, wymaga odpowiedniego przygotowania za sprawą specjalistycznych kursów. Dotyczy to również pracy stomatologicznej w fizjoterapii. Upewnij się więc, że fizjoterapeuta, do którego się wybierasz, jest odpowiednio przeszkolony w aspekcie pracy z dolegliwościami układu stomatognatycznego i aktualną wiedzę w tym zakresie. 

Doświadczenie kierunkowe

Dobrze, gdy fizjoterapeuta stomatologiczny, jest nim nie tylko tytularnie z racji ukończonych kursów, lecz gdy faktycznie przyjmuje pacjentów z określonymi dolegliwościami w swojej codziennej praktyce.

Holistyczne podejście

Co szczególnie istotne, terapia dolegliwości skoncentrowanych w tym obszarze, z reguły nie powinna ograniczać się jedynie do pracy z newralgicznymi w tym kontekście twarzą i głową pacjenta. Wiele zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych powiązanych jest także z innymi dysfunkcjami lub dolegliwościami, które mogą dotyczyć nawet pozornie odległych struktur w ciele pacjenta. Stąd najlepszym wyborem będzie osoba zorientowana na pracę z człowiekiem jako takim i całą osobę pacjenta, tak by znaleźć i wykluczyć możliwe inne przyczyny lub konsekwencje dolegliwości manifestujących się w układzie stomatognatycznym lub biorących zeń swój początek.

Fizjoterapeuta stomatologiczny w Warszawie

Szukasz doświadczonego fizjoterapeuty stomatologicznego o całościowym podejściu? Wszystkie wyżej wymienione kryteria spełniają fizjoterapeuci, których znajdziesz w gabinecie Warszawskie Kręgi. Umów wizytę i pozwól sobie pomóc.