środa, 07 październik 2020 10:53

Grypa jelitowa. Co trzeba o niej wiedzieć?

Nowa farmacja Nowa farmacja Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Chociaż większość z nas podobne schorzenia nazywa grypą jelitową, w rzeczywistości zazwyczaj nie mają one nic wspólnego z tą wirusową, często w sezonie jesienno-zimowym, infekcją.

Wprawdzie biegunka i ból brzucha mogą być jednym z objawów grypy, ale jeśli nie występują w połączeniu z gorączką, kaszlem, bólem gardła i głowy, a także dolegliwościami stawowo-mięśniowymi, wskazują raczej na infekcję przewodu pokarmowego.

Ta może mieć różne podłoże i być wywoływana zarówno przez wirusy inne niż wirus grypy, jak i bakterie, w najmniejszym stopniu, pierwotniaki. Jak jednak radzić sobie z tak zwaną jelitówką? Co należy o niej wiedzieć?

  1. Grypa żołądkowa. Jak rozpoznać to schorzenie? Objawy
  2. Grypa żołądkowa. W jaki sposób przebiega? Jak długo trwa?
  3. Grypa żołądkowa. Ewentualne powikłania i zapobieganie im

Grypa żołądkowa. Jak rozpoznać to schorzenie? Objawy

Warto zacząć od tego, że większość odmian popularnej jelitówki jest wysoce zaraźliwa – wystarczy naprawdę niewielka ilość cząstek wirusa, by doszło do zakażenia. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po dwóch dniach od momentu, w którym mieliśmy kontakt z nosicielem drobnoustrojów i obejmują przede wszystkim:

  • biegunkę – częstotliwość oddawania stolca jest naprawdę wysoka i może dojść nawet do 20 razy dziennie;
  • ból brzucha;
  • ból głowy;
  • nudności często prowadzące do wymiotów.

Grypa żołądkowa. W jaki sposób przebiega? Jak długo trwa?

Powyższe objawy sprawiają, że grypę jelitową bardzo łatwo jest pomylić z zatruciem pokarmowym. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zatrucia objawy rozwijają się stopniowo, zaś tak zwana jelitówka ma gwałtowny przebieg i rozpoczyna się bardzo nasilonymi symptomami. W zależności od rodzaju infekcji oraz sprawności naszego układu immunologicznego, choroba może trwać od kilku do nawet dziesięciu dniu. Tak jak większość innych chorób pochodzenia wirusowego, tak i grypa jelitowa ma tendencję do samoistnego wygaszania – zwykle mija bez interwencji medyka.

Grypa żołądkowa. Ewentualne powikłania i zapobieganie im

Warto jednak pamiętać, że grypa żołądkowa niesie ze sobą ryzyko pewnych powikłań. Jednym z najważniejszych jest z całą pewnością odwodnienie, o które nietrudno przy intensywnej biegunce oraz wymiotach. Długotrwały brak przyjmowania pokarmów ma też wpływ na wystąpienie niedoborów pokarmowych. By im zapobiec, warto wspomóc się preparatami uzupełniającymi poziom elektrolitów oraz witamin i minerałów. Wszystkie z nich znajdziemy w aptece internetowej https://www.nowafarmacja.pl/ - możemy więc kupić je bez wychodzenia z domu.