sobota, 17 październik 2020 14:23

Arginina - aminokwas niezbędny do utrzymania zdrowia i siły

L- arginina L- arginina

L-arginina to jeden z aminokwasów, które organizm człowieka potrafi sam produkować. Można ją zaliczyć jednocześnie do jednego z ważniejszych, ponieważ L-arginina wspomaga budowanie białka – głównego budulca mięśni, włosów i skóry. To jednak nie jedyne właściwości argininy.

Bierze ona bowiem udział w innych, równie ważnych dla zdrowia procesach, a jej dodatkowa suplementacja może w wielu przypadkach okazać się zbawienna dla zdrowia. Jakie właściwości ma L-arginina? Co daje jej suplementacja?

SPIS TEŚCI:

  1. L- arginina – występowanie
  2. Do czego prowadzi niedobór L-argininy?
  3. L-arginina – właściwości. Kto skorzysta z jej działania?
  4. L-arginina – potencja i krążenie
  5. L – arginina – preparaty dla sportowców
  6. Preparaty z argininą dla osób z nadciśnieniem
  7. Suplementacja dla osób chorych na cukrzycę
  8. L- arginina w kosmetyce
  9. Suplementacja L-argininą – co trzeba o niej wiedzieć?

Odwiedź Sklep Życia i wybierz preparat z argininą dla siebie:

https://www.sklepzycia.pl/l-arginina

L- arginina – występowanie

Arginina to aminokwas wytwarzany przez organizm człowieka. Co więcej, aminokwas występuje również w kilu źródłach pożywienia np. w rybach, mięsie wołowym, w drobiu i produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych i nabiale. Jednym słowem – w pokarmach bogatych w białko. Poza tym, że arginina jest odpowiedzialna za budowanie białka w ciele człowieka, pełni również rolę „koła ratunkowego” w procesie leczenia infekcji i gojenia się ran. To właśnie dlatego, nierzadko stosuje się ją również w medycynie, w przypadku leczenia trudno gojących się ran i redukowania stanów zapalnych. Można zatem wywnioskować, że w niektórych sytuacjach zapotrzebowanie organizmu na L-argininę wzrasta, a jeśli jej produkcja proporcjonalnie nie rośnie – można rozważyć jej dodatkową podaż w postaci suplementów diety z L-argininą.

Do czego prowadzi niedobór L-argininy?

Zbyt niski poziom L-argininy może doprowadzić do szeregu negatywnych skutków zdrowotnych. Pierwszym sygnałem, który może świadczyć o deficycie tego aminokwasu jest obniżenie odporności i zwiększenie podatności na infekcje. Co więcej, zbyt niski poziom argininy może również wpłynąć na osłabienie przepływu krwi. To właśnie z uwagi na to, niedobory L-argininy mogą być pośrednią przyczyną problemu ze wzwodem u mężczyzn. Często okazuje się, że dodatkowa suplementacja tym aminokwasem rozwiązuje problemy z erekcją. Zła kondycja włosów, przesuszona skóra i łamliwe paznokcie to również mozliwe efekty braku wystarczającej ilości L-argininy.

L-arginina – właściwości. Kto skorzysta z jej działania?

Z działania argininy może skorzystać wiele osób. Do tego grona można zaliczyć zarówno osoby zdrowe, którym zależy na poprawie swoich wyników sportowych, jak i chorych, zmagających się z problemami zdrowotnymi. Jakie właściwości ma ten aminokwas i kto może z niego szczególnie skorzystać?

L-arginina – potencja i krążenie

L-arginina wspomaga rozszerzanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew w żyłach lepiej krąży. Wiele osób, które zmagają się z problemami z krążeniem lub zaburzeniami erekcji, może odczuć zauważalną poprawę przy regularnej suplementacji. Jednak przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu L-argininy z innych źródeł niż pożywienie – dobrze jest skonsultować swoje zamiary z lekarzem.

L – arginina – preparaty dla sportowców

L-arginina to również ceniony suplement przez sportowców. L-arginina w kapsułkach lub proszku jest nierzadko elementem podstawowej suplementacji kulturystów i osób, które na co dzień mają do czynienia z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Czemu? Przyjmowanie L-argininy z dodatkowych źródeł może poprawić wydajność podczas treningu siłowego. Dzieje się tak z uwagi na poprawę przepływu kri i lepszego dotlenienia mięśni. Sportowcy najczęściej przyjmują L-argininę przed treningiem, dzięki czemu mogą trenować dłużej i efektywniej.

Preparaty z argininą dla osób z nadciśnieniem

Suplementy L-argininy mogą również przynieść wymierne korzyści osobom, które zmagają się z nadciśnieniem. Arginina w kapsułkach, lub w postaci proszku do sporządzania płynu, może wspomagać obniżenie ciśnienia krwi – zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego.

Suplementacja dla osób chorych na cukrzycę

Kolejnym przykładem, który wskazuje na praktyczne działanie suplementacji L-argininą jest możliwość jej dobroczynnego wpływu na metabolizowanie glukozy we krwi. To właśnie dlatego, osoby chore na cukrzyce, często w porozumieniu z lekarzem sięgają po ten aminokwas.

L- arginina w kosmetyce

Aminokwas coraz częściej występuje również w wielu produktach kosmetycznych. Doustna, dodatkowa suplementacja L-argininą w kapsułkach może też wpłynąć na poprawę kondycji suchych i łamliwych włosów, poprawić od środka nawilżenie skóry, wspomagać gojenie się ran po trądzikowych i przynosić ulgę w pielęgnacji skóry z AZS. Ponadto, arginina pobudza wzrost włosów.

Sprawdź również inne aminokwasy w formie naturalnych preparatów: 

https://www.sklepzycia.pl/aminokwasy

Suplementacja L-argininą – co trzeba o niej wiedzieć?

Na rynku dostępne są różnorodne preparaty zawierające ten niezbędny aminokwas. Niektóre z nich to monopreparaty (jednoskładnikowe), inne działają synergicznie z innymi substancjami. Dostępne formy suplementów np.:

  • Arginina w tabletkach
  • L-arginina w kapsułkach
  • Arginina w proszku, do sporządzania napoju (rozpuszcza się w odzie lub soku)

Ważne, aby podczas suplementacji zawsze przestrzegać zaleceń producenta w zakresie dziennej dawki spożycia. Nadmiar argininy może prowadzić do nudności, biegunki, wzdęć i bólów brzucha. Warto również pamiętać, że osoby chore, przyjmujące leki zawsze powinni skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do suplementacji.

Jak widać suplementacja L-argininą ma nie tylko holistyczne działanie na praktycznie cały organizm, ale może wspomóc rozwiązywanie uporczywych problemów ze zdrowiem i samopoczuciem. Można zatem przyznać, że opisywany aminokwas działa od stóp do głów, począwszy od poprawy kondycji włosów i skóry, po poprawę krążenia i wydajności organizmu podczas wysiłku fizycznego.