wtorek, 14 lipiec 2020 17:11

Jak zadbać o ciało po ciąży? Poznaj zabiegi, które Ci w tym pomogą

Ciało po porodzie – kobieta wskazująca rozstępy na brzuchu. Ciało po porodzie – kobieta wskazująca rozstępy na brzuchu.

Ciąża to czas, w którym ciało kobiety ulega olbrzymim zmianom. Oczywiście powrót do formy i szczupłej sylwetki jest jak najbardziej możliwy – pomogą w tym zdrowa dieta, aktywność fizyczna i profesjonalne zabiegi!

 

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie zabiegi pomogą zwalczyć rozstępy,
  • w jaki sposób można się pozbyć cellulitu,
  • czy usunięcie blizny po cesarskim cięciu jest możliwe,
  • kiedy przydatna bywa rehabilitacja po porodzie.

Dla wielu kobiet zmienione ciało po porodzie staje się niestety przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny. Dodatkowe kilogramy, luźna skóra, rozstępy, cellulit, a czasem także spora blizna po cięciu cesarskim – problemów estetycznych może być naprawdę sporo. Na szczęście istnieją zabiegi, dzięki którym można je zredukować, a czasem nawet całkowicie się ich pozbyć!

Ciało po ciąży – jak zwalczyć rozstępy?

Rozstępy to pasma cienkiej, pomarszczonej skóry, na pierwszy rzut oka przypominające blizny. U kobiet w ciąży powstają one z powodu szybkiej zmiany kształtu brzucha i piersi, ale czasem także pośladków, ud oraz bioder. Początkowo przyjmują one kolor czerwony lub niebieski, z czasem bledną i stają się bardziej podobne do blizn.

Walka z rozstępami w trakcie ciąży ogranicza się w zasadzie tylko do stosowania odpowiednich kosmetyków przeciw rozstępom, np. kremów czy balsamów. Już po porodzie można się jednak poddać specjalistycznym zabiegom na ciało po ciąży, dzięki którym rozstępy stają się zdecydowanie mniej widoczne. W zależności od indywidualnych potrzeb mogą to być peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy laseroterapia.

Ciało kobiety po porodzie – jak zredukować cellulit?

Częstym problemem estetycznym kobiet po ciąży i porodzie jest cellulit, znany również pod potoczną nazwą „skórka pomarańczowa”. To niezapalne zmiany w tkance podskórnej, które są widoczne w postaci nieestetycznych zwłóknień i zgrubień w strukturze skóry. U kobiet w ciąży cellulit jest najczęściej efektem szybkiego przybierania na wadze.

W zwalczeniu cellulitu mogą pomóc specjalistyczne zabiegi na ciało po porodzie, a jest ich naprawdę wiele! Masaż bańką chińską poprawia ukrwienie, redukuje cellulit i pozwala wyszczuplić poszczególne partie ciała. Efekty w postaci zmniejszenia cellulitu, wysmuklenia i ujędrnienia ciała oraz pozbycia się obrzęków daje również masaż limfatyczny. Redukcja cellulitu i nadmiaru tkanki tłuszczowej jest możliwa także dzięki zabiegom z wykorzystaniem prądu elektrycznego o określonej częstotliwości czy ultradźwięków.

Blizna po porodzie – co pomoże?

Dla części młodych mam dużym problemem estetycznym jest blizna po porodzie drogą cięcia cesarskiego. Bywa ona powodem zaniżonej samooceny czy niechęci do odsłaniania ciała na basenie czy plaży. Są jednak sposoby, by ją skutecznie zredukować.

Jedną z najnowocześniejszych metod jest w tym przypadku laserowe usuwanie blizn. Urządzenie emituje wiązki światła, które są kierowane precyzyjnie na zmienioną tkankę. Energia działa na kilku płaszczyznach – odparowuje wodę z tkanki, pobudza produkcję kolagenu oraz tworzy niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia, które stymulują naturalne procesy naprawcze. Skóra ulega więc gruntownej przebudowie, a blizna po porodzie zostaje zredukowana.

Rehabilitacja po porodzie

Oczywiście należy pamiętać, że dla młodych mam zabiegi na brzuch po ciąży nie zawsze są wystarczające. Po bardzo ciężkich porodach niekiedy potrzebna bywa profesjonalna rehabilitacja prowadzona przez specjalistów. Terapia manualna, masaże, kinesiotaping i dopasowane do indywidualnych potrzeb ćwiczenia – to tylko kilka przykładów metod rehabilitacyjnych stosowanych u kobiet po porodzie. Pozwalają one usprawnić działanie mięśni brzucha, poprawiają wydolność mięśni dna miednicy, a także niwelują ból okolic krocza czy kręgosłupa. Dzięki nim młoda mama szybciej wraca do formy i może w pełni cieszyć się macierzyństwem!

Zmienione po porodzie ciało nie musi być powodem do zmartwień! Właściwa dieta i sport oraz odpowiednie zabiegi pomogą wrócić do pełnej formy.

Źródła:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:-LcU2ToahXYJ:https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46464/33251+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

http://31.186.81.235:8080/api/files/view/49718.pdf

https://docplayer.pl/10043818-Rozstepy-problem-nie-tylko-kobiet.html

https://www.researchgate.net/publication/331096693_Wspolczesne_zabiegi_kosmetyczne_i_medyczne_w_redukcji_cellulitu