czwartek, 18 kwiecień 2024 17:19

Jaki zamiennik cukru wybrać, gdy mamy cukrzycę?

zamiennik cukru zamiennik cukru mat.prasowe

Cukrzycy powinni jak ognia unikać tych składników pożywienia, które mają wysoki indeks glikemiczny. Jednym z największych problemów przy takiej diecie jest to, jak dosładzać sobie napoje i potrawy. Czym posłodzić pieczone ciasto i co dodać do kawy, aby nie była zbyt gorzka? Oczywiście należy tutaj wystrzegać się białego cukru, który błyskawicznie podniesie nam poziom cukru we krwi. Na szczęście, na rynku istnieje wiele zamienników zwykłego, białego cukru. Poniżej krótki przewodnik po tych, który zamiennik cukru sprawdzi się najlepiej.

Słodziki sztuczne i naturalne zamienniki cukru

Osoby z cukrzycą lub insulinoopornością mogą zdecydować się na przykład na słodziki sztuczne, takie jak sacharynian, aspartam, cyklaminian, sukraloza czy stevia. Można także stosować naturalne alternatywy, takie jak syrop klonowy, syrop agawowy, miód lub erytrytol. Bardzo polecany jest również ksylitol brzozowy, czyli naturalny substytut cukru pochodzący z drewna brzozowego. Jest to biały, krystaliczny proszek o słodkim smaku, podobnym do cukru, ale o niższej kaloryczności. Jest znacznie mniej szkodliwy dla zębów niż biały cukier (można nawet powiedzieć, że ksylitol ma właściwości zapobiegające próchnicy, ponieważ hamuje wzrost bakterii próchnicotwórczych i zmniejsza kwasowość w jamie ustnej). Ksylitol brzozowy nie ma też charakterystycznego posmaku, który często występuje przy spożywaniu substytutów cukru. Jest bezpieczny nie tylko dla cukrzyków, ale także przy podwyższonym cukrze w ciąży. Co ciekawe, ksylitol fiński może pomagać w utrzymaniu zdrowej równowagi jelitowej.

Ksylitol, czy erytrol – który zamiennik cukru jest lepszy?

Ksylitol jest naturalnie występującym produkowany z roślin takich jak brzoza, czy kukurydza. Natomiast erytrol występuje naturalnie w niektórych owocach i fermentuje się go z glukozy. Ksylitol jest nieco słodszy niż erytrol. Ksylitol zawiera 2,4 kalorii na gram, podczas gdy erytrol ma tylko 0,2 kalorii na gram. Z tego powodu erytrol jest często nawet traktowany jako substancja słodząca bezkaloryczna. Ksylitol ma minimalny wpływ na poziom cukru we krwi, dzięki czemu jest często stosowany przez osoby z cukrzycą. Z kolei erytrol nie podnosi poziomu cukru we krwi, ponieważ nie jest metabolizowany przez organizm, ale może powodować efekt przeczyszczający, gdy jest spożywany w dużych ilościach. 

Ważne jest jednak pamiętanie, że nawet alternatywne słodziki powinny być spożywane z umiarem, a ich wpływ na poziom cukru we krwi powinien być monitorowany. W każdym przypadku najlepiej skonsultować się z diabetologiem lub dietetykiem w celu ustalenia najlepszego rozwiązania dla konkretnej osoby z cukrzycą.