poniedziałek, 21 listopad 2022 13:33

Kiedy i jak skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?

Antykoncepcja awaryjna Antykoncepcja awaryjna pixabay

W życiu nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Nawet jeżeli do tej pory wybrana metoda antykoncepcyjna działała, może się zdarzyć, że pewnego dnia po prostu zawiedzie. A może poniesie Was chwila, a później nadejdą obawy? Takie sytuacje po prostu się zdarzają. Dzisiaj mamy na to rozwiązanie. Jest nim antykoncepcja awaryjna. Dowiedz się, czym jest, jak ją stosować i kiedy jest wskazana.

 

Antykoncepcja awaryjna- kiedy pojawia się problem

Antykoncepcja awaryjna, jak sama nazwa wskazuje, jest stosowana na wypadek „awarii”. Najczęściej chodzi tu o sytuację, w której odbyty stosunek był niezabezpieczony bądź gdy stosowana metoda zapobiegania ciąży po prostu zawiodła, lub coś poszło nie tak. Jeżeli do tego wydarzyło się to w okolicach spodziewanej owulacji, pojawiają się poważne wątpliwości. Co będzie, jeżeli dojdzie do zapłodnienia? Jeżeli jeszcze do niego nie doszło, możesz zastosować antykoncepcję awaryjną. W Polsce dopuszczone do obrotu są dwa środki – Escapelle i EllaOne. Różnią się one między sobą swoim składem, jednak działanie jest bardzo podobne. Chodzi o opóźnienie bądź zatrzymanie owulacji, a tym samym niedopuszczenie do wystąpienia zapłodnienia w obecnym cyklu.

Kiedy stosować antykoncepcję awaryjną?

Tabletka „dzień po” to rozwiązanie przede wszystkim dla kobiet, które odbyły niezabezpieczony stosunek. Niekoniecznie chodzi tutaj o stosunek, w którym nie została zastosowana żadna forma antykoncepcji. Mogła ona jednak zawieść, jeśli chodzi np. o prezerwatywę. Jeżeli kobieta przyjmuje antykoncepcję hormonalną, może dojść do pominięcia tabletki bądź opóźnienia w jej przyjęciu, co osłabia działanie tej metody. W takiej sytuacji zaleca się zastosowanie antykoncepcji awaryjnej. Zaleceniem do jej zastosowania jest także przemoc seksualna, gwałt czy wykorzystanie seksualne, w wyniku którego mogło dojść do niechcianego zapłodnienia. Jeżeli potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej jak najszybciej, możesz skorzystać z usług przygodni internetowych na przykład twoje-zdrowie24.pl, gdzie niemal natychmiast umówisz się na konsultację z lekarzem i otrzymasz receptę.

Czy antykoncepcja awaryjna jest skuteczna?

Antykoncepcja awaryjna jest skuteczna, jeżeli tylko zostanie zastosowana w czasie odpowiednim dla danego środka. W przypadku Escapelle są to 24 godziny, w przypadku EllaOne- 72 godziny. Trzeba pamiętać, że jeżeli wystąpiły wymioty bądź biegunka po zastosowaniu tabletki po, konieczne jest przyjęcie drugiej dawki. W innym przypadku trudno będzie określić skuteczność zażytej tabletki. Jeżeli tabletka "dzień po" zostanie zastosowana zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce, jej skuteczność będzie bardzo wysoka. Warto także wiedzieć, że tabletka nie zadziała, jeżeli do zapłodnienia już doszło, a więc niemożliwe jest przerwanie ciąży przez zażycie jednej z dwóch wymienionych wyżej tabletek. Więcej informacji na temat tabletki dzień po znajdziesz tutaj.