poniedziałek, 06 luty 2023 14:20

Kiedy przydaje się recepta na okulary?

recepta na okulary recepta na okulary Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license ARTYKUŁ DO POBRANIA

Po okulary korekcyjne sięga coraz więcej osób, a różnego rodzaju wady wzroku wymagają odpowiedniego wsparcia, by widzieć dobrze, móc funkcjonować i nie borykać się z dolegliwościami.

Bez problemu można dopasować szkła i oprawki w salonie optycznym. Specjalista określa rodzaj wady wzroku i rozstaw źrenic, co pozwala dopasować idealne dodatki. A to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż gotowe okulary dostępne w aptekach, sklepach czy na stacjach benzynowych. Poza tym można do kupienia okularów korekcyjnych skorzystać z recepty wystawionej przez lekarza.

Idealnie dopasowane okulary korekcyjne

Wystawiona przez lekarza recepta na okulary pozwala uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wówczas koszt zakupu nowej pary jest niższy. By uzyskać taki dokument, należy udać się na wizytę do specjalisty, który ma podpisaną umowę z NFZ. Do okulisty należy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Każda wada wzroku wymaga okresowej kontroli, a wiele osób zgłasza się w momencie, gdy zaczyna odczuwać pogorszenie widzenia lub inne problemy z oczami. Specjalista poza określeniem krótkowzroczności i nadwzroczności najczęściej też ustala stopień korekcji astygmatyzmu, co jest podstawą, by dopasować odpowiednie szkła. Okulary, na które otrzymaliśmy receptę, należy zrealizować w salonie optycznym, który ma podpisany kontrakt z NFZ.

Zmierzona wada wzroku, rozstaw źrenic

Refundacja jest zależna od mocy szkieł i samej wady wzroku. Wysokość dofinansowania jest określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia. Przy +/- 6 dioptrii pacjenci mogą liczyć na dopłatę 17,50 zł do 1 szkła. Przy większej wadzie refundacja wynosi 35 zł. Warto też pamiętać, że osoby dorosłe co dwa lata mogą korzystać z tej opcji.

Czy opłaca się kupować gotowe okulary?

Noszenie okularów ma na celu poprawienie mechanizmu akomodacji a tym samym wpływa na jakość widzenia. Warto więc dopasować szkła do indywidualnych potrzeb i temu właśnie służy badanie u okulisty lub optometrysty. Wystawiona recepta natomiast różni się od standardowych dokumentów. Znajdują się na niej podstawowe informacje. OL oznacza oko lewe, OP – oko prawe. Podane są też parametry rozstawu źrenic, dali lub bliży, sfery, cylindrów oraz ich osi. Na tej podstawie robione są okulary w wybranych oprawkach. Jak widać, taka droga jest zdecydowanie lepsza niż zakup gotowych okularów, które choć tańsze, nie odpowiadają na indywidualne potrzeby, a tym bardziej mogą bardziej szkodzić niż pomagać.