wtorek, 07 luty 2023 18:33

USG kolana oraz innych stawów - kiedy zgłosić się na badanie?

USG kolana Warszawa USG kolana Warszawa Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Urazy kończyn zazwyczaj oglądane są dzięki badaniu RTG. Jednak kończyny mogą ulegać nie tylko urazom, ale również rozmaitym schorzeniom czy chorobom.

Aby je dobrze rozpoznać i dobrać leczenie, należy wpierw wykonać odpowiednie, miarodajne badania. Jednym z nich jest badanie USG. Dlaczego wykonuje się USG kolana? Kiedy warto zgłosić się do lekarza z takim problemem? Czy USG bioder jest konieczne?

  1. Kiedy wykonuje się badanie USG kolana Warszawa?
  2. W jakich przypadkach warto wykonać USG stawu kolanowego?
  3. Czy badanie stawu biodrowego jest istotne?

Kiedy wykonuje się badanie USG kolana Warszawa?

Badanie USG stawu kolanowego wykonać można zarówno w ramach ubezpieczenia NFZ, jak i prywatnie. Zazwyczaj wykonuje się je u pacjentów dorosłych, ale zdarzają się także u dzieci, jeśli takie badanie zleci ortopeda Warszawa dziecięcy. Badania USG stawu kolanowego dochodzą do skutku, ponieważ to właśnie ten staw jest najbardziej narażony na uszkodzenia. To na nim opiera się postura człowieka. Staw kolanowy wymaga odpowiedniego traktowania, a jeśli pojawią się objawy bólowe, warto jak najszybciej skonsultować to ze specjalistą. Bardzo możliwe, że niezbędnym badaniem będzie USG kolana Warszawa

W jakich przypadkach warto wykonać USG stawu kolanowego?

USG w obrębie stawu kolanowego jest wykonywane, ponieważ pacjenci często skarżą się na ból właśnie w tym miejscu. USG ortopedyczne zalecane jest, jeśli pojawi się nie tylko ból, ale też zaczerwienienie, obrzęk stawu, a także uczucie przemieszczającej się rzepki w kolanie. To znaki, że z tym stawem dzieje się coś bardzo niedobrego. USG stawu kolanowego wykonuje się w profesjonalnych pracowniach. Lekarz ortopeda ogląda staw kolanowy, aby zebrać jak najwięcej informacji o jego stanie i podjąć odpowiednie kroki. Leczenie takich schorzeń jest bardzo ważne, a jednocześnie stosunkowo trudne. 

Regularnych badań wymaga także kolano biegacza czy kolano skoczka. Uprawianie tych sportów bardzo często wiąże się z urazami stawu kolanowego. USG kolana – cena takiego badania wynosi od 100 zł, jednak warto takie badanie zrobić nawet prywatnie, aby mieć pewność, że jest z nim wszystko w porządku.

Czy badanie stawu biodrowego jest istotne?

Kolejnym stawem, który jest bardzo często badany, jest staw biodrowy. USG biodra wykonuje się przede wszystkim u osób starszych, ale i u dzieci występuje ono często. Dlaczego? Lekarze szukają potwierdzenia, że stawy biodrowe rozwijają się odpowiednio i w żaden sposób nie odbiegają od standardów. 

Osoby starsze także mogą zgłosić się do lekarza ortopedy na USG biodra. Kiedy? Jeśli pojawi się bolesność w biodrze, pośladku czy pachwinie, jeśli pacjent zauważy trzaskania bądź strzykanie w stawie, a także, jeśli pojawią się jakieś problemy z chodzeniem i pochylaniem się. Ograniczona ruchomość stawu biodrowego także powinna zawiadomić pacjenta o konieczności przebadania.

Jakie inne badania znajdują się w ofercie specjalistycznych punktów? Nie brakuje wśród nich USG stopy, USG barku czy USG łokcia. Na to ostatnie bardzo często decydują się osoby uprawiające tenis bądź golfa. To łokieć golfisty i łokieć tenisisty jest najbardziej podatny na zwyrodnienia, a to przez wzgląd na jego spore wykorzystanie podczas odbijania piłki rakietą oraz wbijania piłeczki golfowej do dołka.