czwartek, 24 luty 2022 16:03

Nerwica jako przyczyna różnych dolegliwości fizycznych

nerwica nerwica pixabay

Nerwica to zaburzenie o podłożu psychicznym, które ma znaczny wpływ na stan zdrowia fizycznego. Jest ona często nazywana zaburzeniami lękowymi, gdyż chory doświadcza różnego rodzaju zaburzeń o podłożu psychicznym i emocjonalnym.

Objawy nerwicy są bardzo indywidualne i zależą od osobowości i tego, jak reagujemy na sytuacje stresowe.

Jak najczęściej przejawia się nerwica?

Objawem nerwicy najczęściej są zaburzenia psychiczne. Chory może odczuwać uzasadniony lub też nie, lęk, mieć zaburzenia pamięci, odczuwać ciągły niepokój i zmiany nastroju. Zależnie od rodzajów nerwicy zaburzenia uwidaczniają się podczas konkretnej czynności czy stanu. Przykładowo w nerwicy natręctw niepokój wiąże się z koniecznością wielokrotnego powtarzania czynności, np. częstego mycia rąk czy sprawdzania czy wyłączyliśmy żelazko. Inny rodzaj tego zaburzenia może skupiać się na nieustannym przywoływaniu czarnych myśli, złych scenariuszy, które powodują nieustanny lęk przed przyszłością.

Niepokojące objawy fizyczne

Przyczyny nerwicy, którymi mogą być traumatyczne wydarzenia lub oddziaływanie silnego stresu, powodują negatywne emocje, które zazwyczaj nie są uświadamiane, lecz gromadzą się w nas, sprawiając, że odczuwamy dyskomfort fizyczny. Znamy takie sytuacje, kiedy pod wpływem stresu czujemy się źle, np. odczuwamy dolegliwości żołądkowe, ale mało kto z nas wie, że nerwica może wywoływać na tyle silne dolegliwości fizyczne, które mogą wydawać się poważnymi schorzeniami ciała. Chory, odczuwając ból, trudności z oddychaniem czy nadciśnienie, zazwyczaj szuka ich przyczyny u specjalistów, jednak ci nie znajdują jednostek chorobowych odpowiedzialnych za te objawy. Okazuje się, że to właśnie nerwica może powodować niejednolite symptomy, począwszy od osłabienia ciała, poprzez zaburzenia koncentracji, aż po realny fizyczny ból.

Jak radzić sobie z nerwicą?

Zaburzenia nerwicowe powinny być leczone, nie możemy uznać, że jej objawy fizyczne miną same. Przyczyna dolegliwości, jeżeli niezostanie właściwe rozpoznana, jest trudna do wyeliminowania i może nasilać objawy chorobowe. Kluczowe jest wdrożenia leczenia psychologicznego lub, jeżeli jest taka konieczność, farmakologicznego, jednak to wzmocnienie psychicznej odporności okazuje się być właściwą metodą walki z nerwicą.

Profesjonalna pomoc pozwoli na poznanie powodu nerwicy i wytycznie ścieżki do pełnego osiągniecia zdrowia. Dla Pacjenta ważne jest także wsparcie rodziny, często również zmiany w jego środowisku tak, by wykluczyć czynniki mogące pogłębiać zaburzenia psychiczne.