środa, 18 wrzesień 2024 14:12

Nieprawidłowe poziomy elektrolitów u osób z zaburzeniami odżywiania mogą zwiększać ryzyko śmierci

Nieprawidłowe poziomy elektrolitów Nieprawidłowe poziomy elektrolitów Pixabay

32% osób z zaburzeniami odżywiania miało nieprawidłowe poziomy elektrolitów, co wiązało się z wyższym ryzykiem zgonu z dowolnej przyczyny. Badanie przeprowadzili naukowcy z ICES i Szpitala Ottawa, analizując dane populacyjne z prowincji Ontario w Kanadzie.

Powiązanie elektrolitów z ryzykiem zdrowotnym

W badaniu wykazano, że nieprawidłowości w poziomach elektrolitów, takich jak potas i sód, były związane nie tylko z wyższym ryzykiem śmierci, ale także z rozwojem innych poważnych schorzeń. Wśród tych schorzeń wymienia się przewlekłą chorobę nerek, złamania kości, niedrożność jelit oraz ostrą niewydolność nerek. Wyniki te mają duże znaczenie, ponieważ osoby z zaburzeniami odżywiania często doświadczają nieprawidłowości elektrolitowych na skutek wymiotów, stosowania środków przeczyszczających oraz odwodnienia.

Jak zauważył dr Marco Solmi, dyrektor Regionalnego Programu Zaburzeń Odżywiania w Szpitalu Ottawa, wyniki badania mogą przyczynić się do bardziej precyzyjnej oceny ciężkości zaburzeń odżywiania. Dotychczasowe kryteria oceny oparte są głównie na wskaźniku masy ciała i częstotliwości epizodów objadania się lub wymiotów.

Analiza danych pacjentów

Naukowcy przeanalizowali dane ponad 6000 pacjentów w wieku 13 lat i starszych, u których zdiagnozowano zaburzenia odżywiania i którzy przeszli badanie poziomu elektrolitów w ciągu roku od diagnozy. Wyniki badań były alarmujące – 32% osób miało nieprawidłowe poziomy elektrolitów, a u 16% z tej grupy doszło do zgonu, w porównaniu do 6% osób bez tych zaburzeń.

dr Nicholas Fabiano, współautor badania, podkreśla, że wyniki te wskazują na konieczność rutynowego badania poziomów elektrolitów u pacjentów z zaburzeniami odżywiania. Dzięki temu można by zmniejszyć ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym śmierci.

Konsekwencje dla oceny i leczenia

Wyniki tego badania mogą mieć daleko idące konsekwencje dla oceny ciężkości zaburzeń odżywiania. dr Gregory Hundemer z ICES zauważa, że zaburzenia odżywiania, które prowadzą do zaburzeń elektrolitowych, mają znaczący wpływ na zdrowie pacjentów w dłuższej perspektywie. Dodatkowo, analiza poziomów elektrolitów u pacjentów, u których nie występują typowe objawy zaburzeń odżywiania, może pomóc w lepszej opiece nad nimi oraz zredukowaniu ryzyka poważnych powikłań zdrowotnych.

Źródło: medicalxpress