wtorek, 17 sierpień 2021 17:01

Pieluchomajtki dla seniora – zapewnij komfort swoim bliskim

Pieluchomajtki dla seniora Pieluchomajtki dla seniora adobestock

Problem nietrzymania moczu (NTM) bardzo często dotyka osób starszych. W zależności od wielu czynników utrata kontroli nad pęcherzem może przybierać na sile.

Zdarza się, że poza świadomością pacjenta dochodzi do niemal całkowitego opróżnienia pęcherza. Mimowolne oddawanie dużych ilości moczu jest bardzo kłopotliwe zarówno dla samego seniora, jak i osoby sprawującej nad nim opiekę. Aby zmniejszyć odczuwany dyskomfort i ułatwić zachowanie higieny intymnej, warto sięgnąć po pieluchomajtki, czyli specjalny rodzaj chłonnych produktów dedykowany osobom z NTM.

Pieluchomajtki dla seniora – kiedy po nie sięgnąć?

Pieluchomajtki dla seniora mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, u których na skutek utraty kontroli nad pęcherzem dochodzi do mimowolnego oddawania dużych ilości moczu. Warto po nie sięgnąć także wtedy, kiedy sprawuje się opiekę nad osobą starszą, która ze względu na swój stan zdrowia większość czasu spędza w pozycji leżącej. W tym przypadku zastosowanie pieluchomajtek zdecydowanie ułatwia zachowanie higieny intymnej u podopiecznego i – co ważne – ogranicza ryzyko powstania podrażnień na skutek kontaktu skóry z moczem.

Pieluchomajtki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zarówno ich noszenie, jak i samo zakładanie było proste i wygodne. Stąd zastosowanie w nich elastycznego pasa oraz funkcjonalnych rzep, które można zapinać i rozpinać kilka razy. Rozwiązania te umożliwiają bezproblemowe zakładanie i zdejmowanie produktu zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Dzięki temu noszenie pieluchomajtek nie wywołuje dodatkowego dyskomfortu u seniora i nie wymaga większego wysiłku ze strony opiekuna.

Jak wybrać?

W wyborze pieluchomajtek dla seniora kluczowe znaczenie odgrywa ich rozmiar. Musi zostać właściwie dopasowany. Produkt powinien dobrze przylegać do skóry, ale nie na tyle, by na nią naciskać. Zbyt mały będzie niewygodny w noszeniu. Zbyt obszerny zaś nie będzie zapewniał maksymalnej ochrony przed przeciekaniem.

Kolejnym istotnym aspektem w wyborze pieluchomajtek jest rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Powinien być przyjemny w dotyku i bezpieczny dla skóry. Cechy te powinny zostać potwierdzone stosownym certyfikatem. Ważne też, aby zapewniał przepływ powietrza, który umożliwi skórze swobodne oddychanie. Chłonne produkty, które wykonane zostały z tworzyw nieprzepuszczających powietrza, w rezultacie stają się dla seniora dodatkowym zagrożeniem, gdyż przyczyniają się do powstawania bolesnych odparzeń. Warto więc zwrócić na to uwagę podczas zakupu konkretnego produktu.

Jako że sprawowanie opieki nad starszymi i często schorowanymi osobami jest niezwykle kosztowne, warto spróbować ograniczyć wysokość ponoszonych wydatków, wybierając artykuły chłonne podlegające refundacji. Zwrot kosztów za ich zakup umożliwi nabycie innych niezbędnych produktów oraz leków. Stosowne informacje o tym, czy dany wyrób podlega refundacji i jakie wymogi należy spełnić, by móc z niej skorzystać, znajdują się na stronach internetowych producentów.