środa, 24 kwiecień 2024 18:15

Oxford Economics: Światowe ceny żywności i ich wahania

główne trendy cenowe na rynku żywności główne trendy cenowe na rynku żywności pixabay

Od początku roku ceny pszenicy i kukurydzy wykazują znaczny spadek, co przekłada się na odciążenie dla budżetów żywnościowych konsumentów na całym świecie. Pszenica i kukurydza to dwa z trzech głównych źródeł kalorii na świecie, obok ryżu, który jednak zachowuje odmienną tendencję cenową. Z danych wynika, że ceny ryżu rosną, co jest związane głównie z ograniczeniami eksportowymi nałożonymi przez Indie oraz słabymi zbiorami w poprzednim roku w tym kraju. Indie, stanowiące około 40% światowej produkcji ryżu, mają kluczowy wpływ na globalne ceny tego zboża.

Czego się dowiesz?

1. Jakie są główne trendy cenowe na rynku żywności w 2023 roku?
2. Jakie czynniki wpływają na rosnące ceny ryżu?
3. Jaki wpływ na globalne ceny żywności mają ograniczenia eksportowe z Indii?
4. Jakie są skutki niekorzystnych warunków pogodowych na ceny produktów rolnych?
5. Jakie prognozy cen żywności przedstawia Oxford Economics na najbliższe lata?

Wpływ czynników zewnętrznych na ceny żywności

Światowe ceny żywności generalnie spadły o 9% w roku 2023, jak podaje Bank Światowy. Niemniej jednak, po niewielkim odbiciu w marcu, związanym z podwyżkami cen przetworów mlecznych, mięsa i olejów roślinnych, rynek żywności pozostaje podatny na zmiany. Niesprzyjające warunki pogodowe mogą dalej destabilizować ceny, szczególnie że ostatnie zjawiska pogodowe negatywnie wpłynęły na zaufanie i perspektywy w sektorze rolnictwa. Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak susze czy choroby roślin, wpłynęły na rekordowe wzrosty cen kakao, co może sygnalizować dalsze problemy w innych obszarach upraw.

Prognozy i perspektywy na przyszłość

Mimo obecnego trendu spadkowego, eksperci przewidują, że ceny żywności zaczną stopniowo rosnąć, osiągając wyższy poziom w drugiej połowie 2024 roku. Oxford Economics podkreśla, że ryzyko dla przyszłych cen żywności nadal jest przechylone w górę. Z jednej strony, konsumenci w Afryce i Azji, wstrzymując zakupy pszenicy w oczekiwaniu na jeszcze niższe ceny, mogą nieoczekiwanie powrócić na rynek, co spowoduje gwałtowne odbicie cen. Z drugiej strony, utrzymujące się wysokie ceny ryżu mogą prowadzić do dalszych ograniczeń eksportowych z Indii. Takie działania będą miały istotny wpływ na globalne ceny żywności, co może utrzymać inflację na wyższym poziomie, niż zakłada scenariusz bazowy, wywierając dodatkową presję na konsumentów.

Źródło: CNBC

Artykuły powiązane