czwartek, 16 luty 2023 18:41

Bradykardia: Przyczyny i objawy Wyróżniony

bradykardia bradykardia pixabay

Bradykardia nie musi oznaczać zagrożenia dla zdrowia pacjenta, ale ta patologia może być poważna u niektórych osób i jest jedną z chorób układu krążenia, których liczba w Polsce rośnie z każdym rokiem.

 Co to jest bradykardia?

Bradykardia to spowolniona akcja serca. Jest to rodzaj arytmii, która występuje wtedy, gdy serce bije bardzo wolno, a więc z niskim tętnem u danej osoby. Normalna spoczynkowa częstość akcji serca zdrowego dorosłego człowieka wynosi zwykle od 60 do 100 uderzeń na minutę, ale gdy częstość ta spada poniżej 60 uderzeń na minutę, mówi się, że pacjent ma bradykardię.

Nie zawsze, gdy serce bije poniżej 60 uderzeń na minutę, jest to poważne, bo np. w godzinach snu młodych, zdrowych dorosłych i sportowców, może to być nawet 40 uderzeń na minutę. Ale, z tymi wyjątkami, bradykardia jest niebezpieczna, jeśli tętno jest zbyt niskie, ponieważ oznacza to, że serce nie może pompować wystarczającej ilości krwi, aby dotlenić organizm. Kiedy bradykardia staje się poważna, jest to znak, że istnieje problem z układem elektrycznym serca, dlatego często konieczne jest wszczepienie rozrusznika serca, aby pomóc sercu funkcjonować prawidłowo, aby organizm nie cierpiał z powodu braku tlenu we krwi.

Główne przyczyny bradykardii.

Starzenie się serca.

Choroby tętnic wieńcowych.

Infekcje.

Zapalenie wsierdzia.

Zapalenie mięśnia sercowego.

Zawał.

Niedoczynność tarczycy.

Brak równowagi elektrolitów, takich jak potas lub wapń.

Uboczne skutki różnych leków, takich jak opioidy lub leki przeciwdepresyjne.

Wrodzone wady serca.

Powikłania pooperacyjne serca.

Bezdech senny.

Objawy bradykardii.

Jak w przypadku wszystkich istniejących chorób czy patologii, każdy pacjent może odczuwać mniej lub więcej objawów tej samej dolegliwości.

Zawroty głowy.

Czasowa utrata przytomności.

Ospałość i uczucie zmęczenia.

Niezdolność do wykonywania jakiegokolwiek wysiłku.

Zmęczenie.

Ucisk w klatce piersiowej.

Duszność.

Epizody utraty pamięci.

Trudności z koncentracją.

Omdlenia.

Jak wspomniano powyżej, pacjenci mogą mieć każdy z tych objawów lub wszystkie, ale przy najmniejszej nieprawidłowości bardzo ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarskiej, aby lekarz mógł ocenić pacjenta, jego stan, zdrowie serca i przeprowadzić konkretną diagnozę oraz ewentualne niezbędne leczenie.

Rodzaje bradykardii.

Bradykardia zatokowa.

Początek bradykardii występuje zwykle w części serca zwanej węzłem zatokowym. Gdy w tym węźle występuje problem, tętno spada, a w niektórych przypadkach nawet wolne rytmy przeplatają się z szybkimi, co nazywane jest zespołem bradykardia-tachykardia. U osób zdrowych lub wysportowanych bradykardia zatokowa nie stanowi problemu i nie wymaga leczenia.

Choroba węzła zatokowego.

Dzieje się tak, gdy naturalne impulsy elektryczne serca zostają zakłócone i nie jest ono w stanie bić w normalnym tempie. Często występuje u osób starszych ze względu na starzenie się serca i jeśli powoduje wiele objawów, które zakłócają zdrowie pacjenta, konieczne może być zastosowanie rozrusznika serca.


Blok przedsionkowo-komorowy.

Ten rodzaj bradykardii występuje, gdy bodźce elektryczne serca nie działają prawidłowo i nie ma dobrego przewodzenia krwi z przedsionków do komór.

Stopnie zaawansowania bradykardii.

Pierwszy stopień.

Jest to najłagodniejsza forma i powstaje, gdy występuje opóźnienie w impulsie sygnałów elektrycznych z przedsionków docierających do komór, ale nie ma blokady. W tym przypadku implantacja stymulatora nie jest konieczna, ponieważ większość pacjentów nie ma nawet objawów.

Drugi stopień.

To sytuacja, gdy część impulsów jest przewodzona prawidłowo, ale inne są zablokowane. To znaczy, że niektóre uderzenia są przerywane, a inne sygnały elektryczne są w stanie dotrzeć do komór. W efekcie rytm serca zwalnia i staje się nieregularny. W takim przypadku zwykle wskazana jest implantacja stymulatora serca.

Trzeci stopień.

Występuje wedy, gdy wszystkie impulsy są zablokowane. Oznacza to, że żaden z sygnałów elektrycznych z przedsionków nie jest w stanie dotrzeć do komór i komory zmuszone są do kontynuowania bicia we własnym zakresie, ale w bardzo wolnym tempie. W tym przypadku istotne znaczenie ma wszczepienie rozrusznika serca.

Działania prewencyjne.

Bradykardii nie można zapobiec, ale można podjąć działania w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca. Aby utrzymać zdrowe serce ważne jest, aby regularnie ćwiczyć, jeść zdrową, zrównoważoną dietę o niskiej zawartości tłuszczu, soli i cukru oraz bogatą w owoce i warzywa. Staraj się utrzymać zdrową wagę, kontroluj ciśnienie krwi i cholesterol, nie spożywaj alkoholu ani narkotyków, nie pal i staraj się kontrolować stres. Ponadto, oczywiście, należy udać się do lekarza na wszelkie niezbędne badania kontrolne, aby w porę wykryć wszelkie problemy lub anomalie, które mogłyby doprowadzić do bradykardii lub innego rodzaju choroby.