wtorek, 09 kwiecień 2024 17:13

Krztusiec opanowuje Europę - Chorwacja w centrum uwagi

Krztusiec w Chorwacji Krztusiec w Chorwacji fot: pixabay

Europa zmaga się z kolejną falą krztuśca, zaraźliwej choroby płuc, która tym razem znalazła swoje epicentrum w Chorwacji. Ten ostrzeżenie dotarło do nas we wtorek za pośrednictwem dziennika "Jutarnji list", podkreślając znaczący wzrost liczby zachorowań w regionie. Krztusiec, charakteryzujący się napadowym, "szczekającym" kaszlem u dzieci i przewlekłym kaszlem u dorosłych, rozprzestrzenia się drogą powietrzno-kropelkową, często w rodzinnych lub zbiorowych warunkach życia.

Czego się dowiesz:

  1. Gdzie obecnie znajduje się epicentrum krztuśca w Europie?
  2. Jaki jest główny powód szybkiego rozprzestrzeniania się krztuśca?
  3. W którym kraju odsetek szczepień wśród kobiet w ciąży spadł poniżej 60%?
  4. Jakie powikłania może powodować krztusiec u dzieci?
  5. Jakie działania są kluczowe w walce z rozprzestrzenianiem się krztuśca?

Spadek liczby szczepień przyczyną wzrostu zachorowań

Jednym z głównych powodów, dla których krztusiec tak szybko się rozprzestrzenia, jest spadek liczby szczepień w Europie. Szczepionka przeciwko krztuścowi, wchodząca w skład skojarzonej szczepionki DTP (przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi), podawana jest dzieciom w kilku dawkach, począwszy od dwóch miesięcy do pierwszego roku życia, z kolejnymi dawkami w wieku dwóch lat oraz od trzech do siedmiu lat. Pomimo tak zorganizowanego programu szczepień, obserwujemy spadek akceptacji szczepień, zwłaszcza wśród kobiet w ciąży w Anglii, gdzie odsetek szczepień spadł z ponad 70% we wrześniu 2017 roku do 58% we wrześniu 2023 roku.

Skutki i dalsze działania

Choroba, choć u dorosłych zazwyczaj przebiega bez poważnych konsekwencji, u dzieci może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Z tego powodu szczególnie ważne jest utrzymanie wysokiego poziomu świadomości na temat szczepień oraz zachęcanie do ich przyjmowania, by zapewnić ochronę najmłodszym. Jak pokazał przykład Czech, gdzie mimo obowiązkowych szczepień i wysokiego procentu zaszczepionych niemowląt (97%), nadal mogą występować ogniska zachorowań, kluczowe jest nieustanne monitorowanie i reagowanie na wszelkie zmiany w dynamice rozprzestrzeniania się choroby.

W obliczu tych wyzwań, europejskie kraje muszą ponownie skupić swoje wysiłki na edukacji zdrowotnej i promocji szczepień, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się krztuśca. Wzrost liczby przypadków w Chorwacji służy jako przypomnienie, że choroby zakaźne nie znają granic i że wspólne, koordynowane działania są kluczowe w walce z pandemiami.

Źródło Polsat News