czwartek, 17 listopad 2022 15:43

Piersi: Opadają, gdy chodzisz bez stanika? Wyróżniony

czy piersi opadają jak się chodzi bez stanika czy piersi opadają jak się chodzi bez stanika pixabay

Pod postami o dziewczynach, które nie noszą stanika, często pojawiają się komentarze przewidujące, jak szybko ich piersi zwiotczeją. Czasem to właśnie brak informacji uniemożliwia nam dokonanie wyboru. Postanowiłyśmy w końcu sprawdzić, czy można z czystym sumieniem obejść się bez stanika.

Co powoduje obwisłe piersi i dlaczego u niektórych osób piersi są większe, a u niektórych mniejsze?

Główną przyczyną zwiotczenia jest starzenie się i rozciąganie więzadeł podtrzymujących piersi. Aby zrozumieć, co powoduje zwiotczenie, trzeba znać anatomię piersi i gdzie znajdują się mięśnie i więzadła.

Jak zbudowana jest pierś?

Pierś jest sparowanym narządem w okolicy klatki piersiowej i występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Składa się z trzech rodzajów tkanki — tłuszczowej, gruczołowej i łącznej. Ilość tkanki tłuszczowej bezpośrednio decyduje o wielkości piersi, tkanka gruczołowa decyduje o zdolności do oddawania mleka do karmienia, a tkanka łączna poprzez więzadła wspiera dwie pierwsze tkanki.
Piersi kobiet pełnią dwie funkcje — karmienie dziecka i sprawianie przyjemności.
Mężczyźni nie mają w piersiach gruczołów, tylko tłuszcz i włókna łączne. Jest to jednak również strefa erogenna i może być stymulowana w celu pobudzenia.
Gruczoł sutkowy jest stożkiem gruczołów pokrytych tłuszczem. Gruczoły upakowane są w 15-20 plastrach i otoczone są przewodami. Mleko jest wydzielane przez przewody. Na zewnątrz ujście tych przewodów reprezentowane jest przez brodawkę sutkową i otaczający ją ciemny krąg — otoczkę.
Ogólnie rzecz biorąc, gruczoł sutkowy jest zaawansowaną wersją gruczołu potowego. Urządzenie jest bardzo podobne, a funkcja w zasadzie ta sama — wydalanie produktu własnego organizmu na zewnątrz. Różne jest tylko przeznaczenie i lokalizacja gruczołów.

Co wspiera kobiece piersi?

Co dziwne, mięśnie piersiowe nie podtrzymują gruczołów sutkowych. Jest to zadanie dla więzadeł. Przynajmniej dziś uważa się, że robią to więzadła. Sytuacja może się jednak zmienić.

Czekaj, jak to jest?

W 2018 roku opublikowano badanie chirurgów plastycznych, którzy wykonali 12 operacji z nacięciami piersi w poszukiwaniu urządzeń pomocniczych innych niż więzadła Coopera. Same operacje przeprowadzono w latach 1995-1996, ale na ich analizę, by opublikować wiarygodne wyniki, trzeba było czekać ponad 20 lat! Lekarze twierdzą, że odkryli inne więzadło, które otacza gruczoł sutkowy, w przeciwieństwie do pionowego więzadła Coopera. Dopóki jednak to odkrycie nie zostanie uznane i umieszczone w podręcznikach anatomii, będziemy zakładać, że istnieje tylko jedno więzadło.
Tak więc, niczym liny, więzadła Coopera przebijają przewody wewnątrz gruczołu. Są mocne, bo zbudowane z gęstej tkanki łącznej. Rozciągają się i wracają do poprzedniego stanu, i tak przez wiele lat bez zmian.

Obwisłość piersi jest częścią naturalnego procesu starzenia się.

Prędzej czy później ilość tkanki łącznej w piersiach zmniejsza się, ponieważ po menopauzie spada ilość hormonu estrogenu w organizmie. Więzadła są rozciągnięte, ale nie wracają już do pozycji rozciągniętej. Przed menopauzą więzadła mogą zostać rozciągnięte podczas ciąży i przyrostu masy ciała. Ale jest jeszcze kilka innych przyczyn.

Przyczyny zwiotczałych piersi:

Duże piersi (niestety tak, duże piersi mogą zwisać szybciej niż małe),
Przyrost masy ciała lub skrajna utrata masy ciała,
Palenie,
Menopauza,
Grawitacja,
Geny,
Ćwiczenia.

Czy biustonosz pomaga zapobiegać obwisłym piersiom?

Chyba nie. Lekarze są obecnie zgodni, że nie noszenie stanika nie zwiększa ryzyka wystąpienia obwisłych piersi. I w ogóle wydaje się, że noszenie stanika nie ma żadnego wpływu na nic — nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na to, że jest jakaś różnica dla zdrowia kobiet. Dużą rolę w zwiotczeniu piersi odgrywają przyczyny, o których pisałyśmy powyżej.
Miłośniczki bez biustonoszy bronią swojego stanowiska i jako argument przytaczają francuskie badania, które trwały aż 15 lat. W badaniu podzielono 300 kobiet w różnym wieku na dwie grupy — jedna grupa nosiła biustonosz przez 15 lat, a druga nie nosiła go wcale. Na koniec eksperymentu stwierdzili — kobiety bez biustonoszy czuły się bardziej komfortowo, a ich piersi były jędrniejsze. Natomiast kobiety w stanikach odczuwały dyskomfort, bo ściskały piersi.
Autorzy badania doszli do wniosku, że fakty te są ze sobą powiązane, a zatem stanik jest szkodliwy jedynie dla zdrowia kobiecych piersi. Jednak jeśli się zastanowić, to nie ma wystarczających informacji, aby zgodzić się z tym stwierdzeniem. Chciałoby się przynajmniej wiedzieć, czy wszystkie kobiety miały wygodny stanik, czy te kobiety odpowiednio dobrały rozmiar oraz inne parametry. Nie ma też wzmianki o wielkości piersi badanych. I jeszcze jedno — nie można znaleźć tego oryginalnego francuskiego opracowania, tylko jego krótkie parafrazy.

Dlaczego jest to tak niejasne?

Przeprowadzenie rzetelnego badania kontrolnego na dużą skalę wymagałoby wielu lat, co najmniej dziesięciu tysięcy kobiet i stanika podtrzymującego tylko jedną pierś. Tylko w takich warunkach eksperyment można by uznać za ważny, a dane przeanalizować i wyciągnąć wniosek, czy stanik dokładnie wpływa na zwiotczenie piersi.
Jednak na podstawie tego, co piszą medycy, jest jasne — więzadła nie wzmocnią się, jeśli będziesz nosić stanik przez cały czas. Jego funkcja jest raczej dekoracyjna. Tak więc wybór noszenia lub nie, dotyczy jedynie Twojego komfortu i poczucia piękna, a nie zdrowia.