środa, 15 maj 2024 21:56

Kontrowersyjna opinia na temat kremów z filtrem

Czy powinnyśmy korzystać z kremów z filtrem? Czy powinnyśmy korzystać z kremów z filtrem? fot: unsplash

Jeden z czołowych ekspertów od diety, profesor Tim Spector, znalazł się dzisiaj pod ostrzałem po sugestii, że ludzie nie muszą stosować kremu przeciwsłonecznego przez cały rok.

  1. Jakie badania przywoływał profesor Tim Spector w swoim stwierdzeniu dotyczącym SPF 50?
  2. Co powiedział profesor Antony Young z British Association of Dermatologists na temat stosowania SPF 50?
  3. Jakie jest stanowisko dr Tess McPherson na temat ochrony przeciwsłonecznej?
  4. Jakie są statystyki dotyczące czerniaka w Wielkiej Brytanii i USA?
  5. Jakie grupy osób powinny być bardziej ostrożne w stosowaniu SPF 50?

Stwierdzenie profesora Spector'a

Profesor Tim Spector, powołując się na badania na myszach sugerujące, że poziom witaminy D może być ważny dla odporności na raka, stwierdził, że SPF 50 "blokuje nasze naturalne mechanizmy obronne". Jednakże, jeden z autorów tego badania nazwał jego komentarze "oczywistym przeinaczeniem naszej pracy". Inni medycy określili te porady jako "lekkomyślne" i "nieodpowiedzialne".

Zgoda dermatologów

Pomimo krytyki, dermatolodzy zgodzili się z profesorem Spector'em. Profesor Antony Young z British Association of Dermatologists powiedział:

"Z jednej strony, promienie UV w letnim świetle słonecznym są ważnym źródłem witaminy D, niezbędnej dla zdrowych kości i mięśni. Z drugiej strony, nadmierna ekspozycja na słońce jest czynnikiem ryzyka oparzeń słonecznych i raka skóry, najczęstszego rodzaju raka w Wielkiej Brytanii. Jak zrównoważysz to ryzyko, zależy od klimatu i koloru skóry. Osoby o jaśniejszej karnacji są najbardziej narażone na uszkodzenia słoneczne i raka skóry. Dla osób o ciemniejszej karnacji ochrona przeciwsłoneczna jest rzadko konieczna w Wielkiej Brytanii, a niedobór witaminy D jest bardziej powszechny. Generalnie, od kwietnia do września to okres w Wielkiej Brytanii, kiedy najbardziej potrzebna jest ochrona przeciwsłoneczna. Ochrona przeciwsłoneczna jest zalecana dla osób o jaśniejszej karnacji, gdy indeks UV przekracza trzy. Powszechnym problemem jest obawa, że filtry przeciwsłoneczne zapobiegają produkcji witaminy D. Na szczęście badania pokazują, że tak nie jest."

Opinie innych ekspertów

Dr Tess McPherson, konsultant dermatologii i prezes British Society for Paediatric and Adolescent Dermatology, powiedziała Times Radio, że wokół stwierdzeń profesora Spector'a panuje "pewne zamieszanie".

"Produkcja przez skórę to jeden ze sposobów na uzyskanie witaminy D, ale można ją również uzyskać przez suplementy. Jeśli mieszkasz w innym kraju, gdzie poziomy UV są wyższe, musisz chronić skórę. Będzie to zależeć od pigmentu twojej skóry. Niektórzy ludzie nie będą musieli być tak ostrożni. Jeśli jest środek zimy, kiedy jest mało słońca, to prawdopodobnie nie jest to konieczne. Główna wiadomość nie powinna być taka, że ochrona skóry nie jest ważna. To nie jest wiadomość, którą chcemy przekazać ludziom." - dr. Tess McPherson

Około 15 000 Brytyjczyków i 100 000 Amerykanów co roku jest diagnozowanych z czerniakiem, najczęstszą formą raka skóry. Jest to piąty najczęstszy nowotwór w Wielkiej Brytanii. Częstość występowania w Wielkiej Brytanii rośnie szybciej niż jakikolwiek inny powszechny nowotwór. Zwiększona ekspozycja na UV ze słońca lub solarium jest obwiniana za ten wzrost. Mimo ogromnych postępów w leczeniu, które zwiększyły przeżywalność z mniej niż 50 procent do ponad 90 procent w ciągu ostatniej dekady, nadal zabija on ponad 2 000 osób rocznie. Czerniak często szybko się rozwija i może szybko wniknąć w skórę i do naczyń krwionośnych poniżej. Kiedy komórki rakowe dostają się do krwioobiegu, choroba może rozprzestrzeniać się po całym ciele.

Odpowiadając na krytykę swoich uwag, profesor Spector powiedział:

"Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, po prostu nie musisz codziennie stosować kremów SPF 50. Badania wykazały, że u osób z czerniakiem niższe poziomy witaminy D są związane z gorszymi wynikami i grubszymi guzami - miarą ciężkości choroby. Inne badania wykazały, że pacjenci z czerniakiem, którzy przed diagnozą byli na słonecznych wakacjach, mieli mniej grube guzy. Podczas gdy zdecydowana większość ludzi nie musi nosić SPF 50 przez cały rok w Wielkiej Brytanii, pewne osoby muszą być bardziej ostrożne, jeśli planują przebywać na słońcu przez dłuższy czas. Te osoby to m.in. ci z historią rodzinną czerniaka, jasną karnacją i piegami oraz osoby z dużą liczbą znamion. Ale nawet dla tych osób noszenie SPF 50 przez 365 dni w roku jest prawdopodobnie nadmierne i może prowadzić do niedoboru witaminy D."

 

Źródło: Dailymail