poniedziałek, 16 styczeń 2023 13:12

Tarczyca: Wpływ na masę ciała Wyróżniony

tarczyca a masa ciała tarczyca a masa ciała zdrowie

Wiele osób cierpi dziś na chorobę tarczycy i odczuwa jej różne konsekwencje, takie jak zmiany wagi. Aby zrozumieć, jak tarczyca wpływa na wagę i czy można kontrolować ten aspekt, konieczne jest zrozumienie, czym jest tarczyca i jaka jest jej funkcja.

 

Funkcje tarczycy.

Tarczyca jest gruczołem należącym do układu endokrynnego i odpowiada za regulację funkcji metabolicznych człowieka, działając na wszystkie tkanki. Głównymi organami, na które działa, są:

  1. wątroba — pośredniczy w metabolizmie cholesterolu i syntezie glukozy w organizmie;
  2. serce — pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy serca;
  3. mięśnie — ułatwia wykorzystanie składników odżywczych do funkcjonowania mięśni;
  4. odgrywa również ważną rolę w rozwoju neurologicznym i wzroście u dzieci. 

Jest to więc struktura niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Istnieje kilka patologii, które mogą wpływać na funkcjonowanie tarczycy, powodując albo deficyt w jej funkcjonowaniu, albo niedoczynność, albo nadczynność tarczycy, która występuje, gdy gruczoł jest nadaktywny.


Niedoczynność i nadczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy występuje, gdy gruczoł tarczowy nie jest wystarczająco aktywny i nie produkuje wystarczającej ilości hormonu tarczycy, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Główną przyczyną niedoczynności tarczycy jest zazwyczaj choroba autoimmunologiczna. Przeciwciała skierowane przeciwko gruczołowi powodują jego zanik, co skutkuje mniejszą produkcją hormonu tarczycy. Inną częstą przyczyną jest pooperacyjna niedoczynność tarczycy, która może wystąpić po usunięciu gruczołu.

Nadczynność tarczycy to grupa zaburzeń polegających na nadmiarze hormonu tarczycy w organizmie. Najczęstszą przyczyną u młodych ludzi jest choroba autoimmunologiczna. Jest to znane jako choroba Gravesa. W tym przypadku produkowane są przeciwciała, które spowodują nadmierne funkcjonowanie gruczołu. W starszej populacji jednak główną przyczyną tego zaburzenia jest zwykle obecność guzków w tarczycy, które tworzą więcej hormonu niż potrzeba. Istnieją również inne, mniej powszechne przyczyny.

Jaki jest związek tarczycy z naszą wagą?

W przypadku niedoczynności tarczycy, obecnie większość istniejących przypadków ma niewiele objawów, a jeśli je ma, to są one zazwyczaj bardzo subtelne i niespecyficzne. Wynika to z faktu, że aby wygenerować poważne objawy lub dyskomfort, deficyt musiałby być bardzo duży, co nie jest powszechnie obserwowane, tak że wywołany dyskomfort prawie nigdy nie jest niewielki. Mimo to, ponieważ podstawowa przemiana materii osoby jest obniżona, ten typ tarczycy jest zwykle związany z pewnym przyrostem masy ciała i dlatego im bardziej jest on nasilony, tym większe będą objawy.
Co więcej, przyczyna przyrostu masy ciała nie zawsze jest związana z nadmiarem tłuszczu. Większość przyrostów masy ciała, które występują w niedoczynności tarczycy, jest spowodowana nadmiernym gromadzeniem się soli i wody. Dlatego, jak wspomniano wyżej, niedoczynność tarczycy rzadko powoduje masywny przyrost masy ciała.

Wiele osób zastanawia się, ile z uzyskanej wagi można by stracić, gdyby niedoczynność tarczycy była leczona. W tej okoliczności można spodziewać się utraty 10% masy ciała. Podobnie jak w przypadku leczenia nadczynności tarczycy, powinien nastąpić powrót wagi do tej, jaka była przed rozwojem niedoczynności. Ponieważ jednak niedoczynność tarczycy rozwija się powoli przez długi okres czasu, dość często zdarza się, że nie dochodzi do znacznej utraty wagi. Wreszcie, inne objawy mogą obejmować: Zmęczenie, senność, zaparcia, zmniejszona tolerancja na zimno, wypadanie włosów.

 

Co zatem zrobić, aby utrzymać masę ciała pod kontrolą?

W przypadku nadczynności tarczycy, aby odzyskać wagę, należy poczekać na normalizację hormonów, co w większości przypadków pozwoli na odzyskanie utraconych kilogramów. W przypadku niedoczynności tarczycy, jak już wspomniano, przyrost masy ciała na co dzień jest nietypowy, więc jeśli chcesz schudnąć, będziesz musiał poprawić swoją dietę i nawyki fizyczne tak, aby ilość przyjmowanych kalorii była mniejsza niż to, co organizm potrzebuje i zużywa.